Uzayda Elektrik Yüklü Toplar Keşfedildi

 

isediyani

Bilim insanları, yıldızlararası uzayda futbol topu biçimindeki elektrikli yüklü bir molekül türünün varlığını keşfetti.

 

 

     Bilim insanları, yıldızlararası uzayda futbol topu biçimindeki elektrikli yüklü bir molekül türünün varlığını keşfetti.

     ABD’deki Washington Amerikan Katolik Üniversitesi’nden bilim insanları, Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak, “Buckminsterfullerene” adı verilen, 60 karbon atomunun birleşmesinden oluşan molekülü, gaz ve toz bulutlarının kapladığı yıldızlararası uzayda ilk kez gözlemlemeyi başardı. Elektrik yüklü karbon atomlarının içi boş küre biçimli bileşiminin kesik yüzlü bir futbol topunu andırdığı belirtildi. Sözkonusu molekülün Dünya’da bazı kayalarda bulunduğu, ayrıca yanmalı motorların çıkardığı is içinde de görüldüğü bildirildi.

     Uzayda bugüne dek bulunan en karmaşık molekülün en fazla 12 atomdan oluştuğuna dikkati çeken araştırmacılar, keşfin uzayda madde yoğunluğunun en düşük olduğu ortamlarda dahi ne kadar karmaşık moleküllerin ortaya çıkabildiğinin kanıtı olduğunu vurguladı. Araştırmanın yazarlarından Martin Cordiner, yıldızların ve gezegenlerin, gaz ve toz bulutlarının yıldızlararası uzaydaki çarpışmaları sonucu ortaya çıktığına dikkati çekerek, “Yıldızarası uzay, yaşama kaynaklık eden kimyasal süreçlerin başlangıç noktasıdır. Dolayısıyla bu ortamdaki bileşenleri iyi anlamak, yıldızların ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu kavramının temelini oluşturacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

     Araştırmacılar, bu keşfin astro – kimyanın ne kadar karışık olabildiğini gösterdiğini belirtiyor. Cordiner’e göre “Evrendeki nihaî kimyasal kompleks yapı yaşamdır” ve yeni gözlemlenen yapı, karbon temelli başka yapıların da ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

     Daha önce İsviçre’deki Basel Ünviersitesi’nden araştırmacıların kurguladığı 60 karbonlu yapıyı Hubble’dan gelen verilerle birleştiren araştırmacılar, Samanyolu içerisinde bahsi geçen molekülü bulmayı başardı. Ekip şimdi daha fazla farklı ortamda 60 karbonlu yapının ayak izlerini arıyor.

     ASTROPHYSICAL JOURNAL LETTERS, NASA

     26 HAZİRAN 2019

 

344 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir