Avrupa’da Yapılan En Eski Caminin İzleri Bulundu

 

isediyani

Arkeologlar, bir zamanlar Endülüs İslam Devleti’nin kurulduğu İspanya topraklarındaki en eski caminin izlerini keşfetti.

 

     Arkeologlar, bir zamanlar Endülüs İslam Devleti’nin kurulduğu İspanya topraklarındaki Vizigot Krallığı’na ait antik kentte, daha önce keşfedilmemiş bir sarayın bazı bölümleri ile Avrupa’nın en eski camilerinden biri olduğu düşünülen kalıntılar tespit etti.

     İspanya’nın başkenti Madrid dışındaki kırsal alanda, Tagus Nehri kenarında bulunan 1400 yıllık Reccopolis antik kentinde yapılan arkeolojik kazılarda, jeomanyetik aygıtları kullanarak hâlâ toprak altında bulunan yapıların ve duvarların haritasını çıkaran arkeologlar, kalıntılar arasında Kıble’ye yöneltilmiş büyük bir bina kalıntısını farkettiler. Bölgedeki diğer tüm binalardan daha büyük ve Mekke’ye doğru yöneltilmiş büyük binanın kat planı, Ortadoğu’daki camilere benziyor. Ancak binanın gerçekten cami olup olmadığı, arkeoloji kazılarıyla binanın toprak altından çıkarılması ile mümkün olabilecek. Eğer tahminler doğru ise arkeologlar muhtemelen Avrupa’da inşâ edilen en eski camiyi bulmuş olabilirler.

     Antiquity dergisinde 12 Haziran günü yayınlanan “Reccopolis Revealed: The First Geomagnetic Mapping of the Early Medieval Visigothic Royal Town Reccopolis” (Ortaçağ’daki Vizigotik Kraliyet Kasabasının İlk Jeomanyetik Haritası Ortaya Çıkarıldı) başlığı ile yayınlanan ve Almanya’nın Frankfurt şehrindeki Goethe Üniversitesi Arkeolojik Bilimler Enstitüsü’nden Joachim Henning, ABD’deki Harvard Üniversitesi İnsan Geçmişi ve Tarih Anabilim Dalı’ndan Michael McCormick ile Lauro Olmo Enciso, İspanya’nın başkenti Madrid’deki Alcala de Henares Üniversitesi Tarih ve Felsefe Bölümü’nden Knut Rassmann ve Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) Roma – Cermen Üniversitesi’nden Eyub Fikrit Eyub imzalarını taşıyan makalede yer alan bilgilere göre, Reccopolis, 6. yy Avrupa’sındaki kentsel gelişim algılarını zorlayan erken Ortaçağ şehirciliğinin istisnaî bir örneği görünüyor.

     İberya’nın merkezindeki Reccopolis, Cermenler tarafından 6. yy’ın ortalarına kadar zorlu sosyo – politik ve çevresel koşulları sırasında Roma topraklarında kurulan, arkeolojik olarak tespit edilebilen tek şehir. Arkeolojik kazılarda ortaya çıkan bulgulara rağmen, Reccopolis’in doğası ve büyüklüğü ile ilgili şüpheler devam edince jeomanyetik araştırmaya ihtiyaç duyuldu. Taramalar, yoğun kentsel yapı, sarayı binaları, şehir dışı bir banliyö ve eski İslamî camilerden birini ortaya çıkardı.

     Live Science dergisinden Megan Gannon’un haberine göre, jeomanyetik aygıtlar kullanarak gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, Reccopolis’in bugüne kadar günışığına çıkarılan kalıntılardan çok daha fazlasına sahip olduğu tespit edildi. Harvard Üniversitesi Ortaçağ tarihçisi ve arkeolog Michael McCormick, jeomanyetik taramaya bir şaka sonucu ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “2014 yılında bölgede bina kalıntıları, bir şapel ve bazı dükkânlara ait kalıntılar bulmuştuk. Ancak bunlar bir şehir için yeterli değildi. İspanya’daki Alcalá Üniversitesi’nden kazı direktörü Lauro Olmo Enciso ile ‘Şehrin geri kalanı nerede?’ diye dalga geçildi. Bu şaka sonrası jeomanyetik tarama yapmaya karar verdik” dedi. McCormick, “Araştırabildiğimiz her alanda binalar, sokaklar ve geçitler bulduk. Toprak altındaki yapılardan biri ki hayli büyük bir bina, Ortadoğu’ya özgü cami planlarına benziyor. Kazılar doğrulandığı takdirde, günümüze ulaşabilen Avrupa’daki en eski camiyi bulmuş olabiliriz. Yeni keşfedilen jeofiziksel kanıtlar, şehrin tamamen terkedildiği 800 yılı öncesinde İslam varlığına dair izlere işaret ediyor olabilir” dedi.

     Reccopolis’te onlarca yıldır devam eden arkeolojik kazılara rağmen antik kentin şu ana kadar sadece % 8’lik bölümü keşfedilebildi.

     Fransa ve İber Yarımadası’na hakim olan Cermen kabilesi, Gotlar’ın iki büyük kolundan biri olan Vizigotlar’ın bölgede geç antik çağda hüküm sürdüğü biliniyor. 410 yılında Roma’yı ele geçiren kavim olarak bilinen Vizigotlar, Toledo’yu başkent seçmişti. Vizigotlar’ın Reccopolis kentini 578 yılında kurduğu tahmin ediliyor.

     Bölgedeki Vizigot hâkimiyetini 711 yılında kıtaya çıkan İslam orduları bitirdi.

     ANTIQUITY, LIVE SCIENCE, ARKEOLOJİK HABER

     24 HAZİRAN 2019

 

354 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir