Okyanusun Altında Tatlı Su Denizi Keşfedildi

 

isediyani

Okyanusun altında tatlı su denizi keşfeden araştırmacılar, sözkonusu keşfin dünyanın geri kalanı için önemli bir kaynak olabileceğini belirtti.

 

     Okyanusun altında tatlı su denizi keşfeden araştırmacılar, sözkonusu keşfin dünyanın geri kalanı için önemli bir kaynak olabileceğini belirtti. Binlerce yıl öncesinden kalan tatlı su denizleri, gelecekte yaşanacak su krizlerinin aşılmasında önemli rol oynayabilir.

     Scientific Reports’ta yayımlanan bir makalede, Kolombiya Üniversitesi araştırmacıları ve The Woods Hole Oceanographic Institution ekibi, 10 gün boyunca tatlı su havzasının haritasını çıkardı. New Jersey’den Massachusetts’e kadar olan alanı inceleyen araştırmacılar, elektromanyetik dalgalarla inceleme yaptı. Elektromanyetik dalgaların tuzlu su ve tatlı suda farklı şekilde hareket etmesinden yola çıkan araştırmacılar, kıyının 80 km kadar açığına uzanan ve yüzeyden 183 m derinde başlayan bir tatlı su kütlesi buldu. Araştırmanın başyazarı Chloe Gustafson, “Aşağılarda izole alanlarda temiz su olduğunu biliyorduk ama ne kadar uzandığını ya da geometrisini bilmiyorduk. Bu, dünyanın geri kalanı için önemli bir kaynak olabilir” dedi.

     SCIENTIFIC REPORTS, QUARTZ

     24 HAZİRAN 2019

 

440 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir