Mars’ın Yeni Fotoğrafında Gizemli Bir Işık Görüldü

 

isediyani

NASA’nın Mars’taki Curiosity aracı, kızıl gezegen üzerinde gizemli bir “parıltı” yakaladı.

 

 

 

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın Mars’taki Curiosity aracı, kızıl gezegen üzerinde gizemli bir “parıltı” yakaladı. Aracın çektiği siyah beyaz fotoğrafın arka planında yüksek kayalık tepelerle çöl manzarası yer aldı. Görüntülerdeki büyük bir kaya oluşumunun üzerinde, ince uzun bir leke göze çarptı.

     NASA daha önce, aracın çektiği fotoğraflarda benzer anomaliler olabildiğini açıklamıştı. Ancak 16 Haziran’da çekilen fotoğraf, bazıları tarafından dünyadışı varlıkların kanıtı olarak yorumlandı. Öte yandan görüntüdeki parıltının bir tür mercek parlamasından ya da kayalara yansıyan Güneş ışınlarından kaynaklanma ihtimali de bulunuyor.

     2012’de Mars’a inen Curiosity uzay aracının 17 kamerası bulunuyor. Gezegenin yüzeyinde 7 yıldır dolaşan araç, çok sayıda fotoğraf çekmekle birlikte büyük miktarda veri topladı. Çektiği bazı fotoğraflarda buna benzer anormal ışıklar görüldü. Aracın direğinde bir nevi göz işlevi gören ve “navcams” denen iki adet kamera bulunuyor. 45 derecelik görüş açısına sahip bu kameralar üç boyutlu siyah beyaz çekimler yapıyor. Bu sayede araştırmacılara gezegenin arazisinin ayrıntılı görüntülerini sunuyor.

     Tanımlanamayan beyaz ışığın ortaya çıkması ve kaybolması epey hızlı olmuş gibi görünüyor. Çünkü kameraların sözkonusu fotoğraftan hemen önce ve hemen sonra yaptığı çekimlerde parıltıya rastlanmıyor. Aracın kameralarına yakalanan benzer bir ışık, 2014’te tartışmalara neden olmuş, birçok insan bunun uzaylılara ait olduğunu savunmuştu. Ancak aracın kameralarını tasarlayan ekibin lideri Justin Maki, bu teorileri hızlıca yalanlamıştı. Maki konuyla ilgili şunları söylemişti: “Curiosity’den aldığımız binlerce görüntüde, neredeyse her hafta parlak lekelere rastlıyoruz. Bunların en olası açıklaması, kozmik ışınların veya Güneş ışığının yüzeydeki yansımalarından kaynaklanması. İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir.”

     INDEPENDENT

     23 HAZİRAN 2019

 

240 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir