İlk Kez Bir Balina, Şarkı Söylerken Görüntülendi

 

isediyani

Nadir görülen balina türlerinden biri, deniz biyologları tarafından ilk kez şarkı söylerken görüntülendi.

 

 

     Nadir görülen balina türlerinden biri, deniz biyologları tarafından ilk kez şarkı söylerken görüntülendi.

     Balinalar, iletişim kurmak için belli bir frekansta sesler çıkartır. Bu seslere “balinaların şarkısı” denir. “Doğu Kuzey Pasifik sağ balinası” olarak adlandırılan ve çok nadir görülen bir balina türünün şarkısı ilk defa kaydedildi.

     Araştırmayı yapan NOAA Fisheries AK adlı organizasyondan biyolog Jessica Crance, aynı şarkıları 2017 yılının yaz ayları boyunca duyduklarını, en sonunda şarkıların geldiği bölgeyi belirlediklerini ve balinaları görüntülediklerini söyledi. Crance, bu türden bir iletişimin, “sağ balina” ya da “siyah balina” olarak adlandırılan türlerde daha önce görülmediğini belirtiyor. Crance, 8 yıllık süreçte dört farklı şarkıyı, beş farklı yerde gözlemlemeyi başardı.

     Gözlemler, Alaska’nın güneybatısında, Bering Denizi’nde yapıldı.

     Araştırmacılar, bu balinaların neden şarkı söyledikleri konusunda ise kesin bir açıklama yapamıyor. Bu canlılardan yalnızca 30 kadar bulunuyor. Şarkıların genel olarak çiftleşme amacıyla söylendiği düşünülüyor. Sayısal olarak az olan bu canlıların uzun şarkılarının, eş bulmalarında yardımcı olabileceği düşünülüyor.

     NOAA FISHERIES AK, ASSOCIATED PRESS

     19 HAZİRAN 2019

364 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir