Sadece Van Gölü Havzasında Uçabilen Kelebek: Polyommatus Rosei

 

isediyani

İklim özellikleri, zengin florası, yüksek rakımı ve eşsiz doğasıyla çok sayıda canlıya evsahipliği yapan Van Gölü havzası, birçok bitki çeşidinin birarada bulunduğu doğada, yüzlerce kelebek türünü de barındırıyor.

     Birçok kelebek türüne evsahipliği yapan Kürdistan’da, kelebek gözlemcileri, sadece Van (Tuşba) ilimizde yaşadığı bilinen “Rose’nin Çokgözlüsü” (Polyommatus Rosei)’nü kayıt altına almak için kilometrelerce geldi. İklim özellikleri, zengin florası, yüksek rakımı ve eşsiz doğasıyla çok sayıda canlıya evsahipliği yapan Van Gölü havzası, birçok bitki çeşidinin birarada bulunduğu doğada, yüzlerce kelebek türünü de barındırıyor.

     Birbirinden farklı ve güzel 220 kelebek türüne yaşam alanı sunan havza, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan endemik türlerle doğaseverlerin ilgisini çekiyor. Başta İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere çok sayıda ilden kente gelen kelebek gözlemcileri, daha önce Alman bilim adamları tarafından sadece Van’ın Kurubaş Geçidi’ndeki 4 km²’lik alanda yaşadığı tespit edilen “Rose’nin Çokgözlüsü”nü kayıt altına almak için çalışma başlattı. Kilometrelerce yol katedip geldikleri bölgede “Rose’nin Çokgözlüsü”nü görüntülemek için doğayı baştan başa tarayan gözlemciler, nadiren de olsa kelebeği görüntülemenin sevincini yaşadı.

     Uzun zamandır kelebek türleri üzerine araştırma yapan Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Tatvan Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oktay Subaşı, yaptığı açıklamada, sözkonusu kelebek türünü görüntülemek için gözlemcilerle kente geldiklerini söyledi. Bu kelebeğin sadece Van’da görülmesinin, yediği besinle ilgili olduğunu anlatan Subaşı, “Ülkemizde görülen kelebekler arasında ‘Rose’nin Çokgözlüsü’nün özel bir yeri var. Çünkü sadece Van’da uçabilen bir kelebek türü. Bu kelebeğin çok dar bir uçuş alanı var. Haziran’ın ortalarında uçmaya başlıyor. Alanda çok az görüntüleyebildik. Bunun için arkadaşlarımız çok mutlu bir şekilde dönecekler” dedi. Bu bölgede en ciddi kelebek araştırmasını 1980’lerde Almanlar’ın yaptığını anlatan Subaşı, “Alman kelebekçilerin kayıtlarında bu kelebeğin görüldüğü bölgeyle ilgili bilgiler var. Bizler de bu bilgileri takip ederek kelebeğin uçtuğu bölgeyi bulduk” diye konuştu. Subaşı, şunları kaydetti: “Ülkemizdeki birçok kelebek gözlemcisi bu kelebeği çekip arşivlemek istiyor. Yoğun emek sarfedilerek buralara geliniyor. Az görülen türleri çekmek her zaman önemli. Bu açıdan Van Gölü havzası, birçok kelebek gözlemcisinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Havza, endemik başka kelebek türlerine de evsahipliği yapıyor. Burada kayıt altına alınmış 220’nin üzerinde tür var. Hepsi aynı dönemde uçan türler değil. Yine Van’da kelebek gözlemcileri açsından önemli bir tür de ‘mirza’ denilen ‘şehzâde’ kelebeğidir. Bunu da Çatak Vadisi’nde kayıt altına alabildik.”

     ANADOLU AJANSI, SEDİYANİ HABER

     19 HAZİRAN 2019

 

306 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir