Norveç’teki Sommarøy Adası Sakinlerinden İlginç Talep: Saati Kaldırıp Zamansız Yaşayalım

 

isediyani

Norveç’in kuzeyinde bulunan 321 nüfûslu Sommarøy Adası sakinleri, adada saat kavramının kaldırılmasını istiyorlar. Adada yaşayanlar, kararın resmîleşmesi için Norveç Parlamentosu’na gidecekler.

 

     Norveç’in kuzeyinde bulunan 321 nüfûslu Sommarøy Adası sakinleri, adada saat kavramının kaldırılmasını istiyorlar. Adada yaşayanlar, kararın resmîleşmesi için Norveç Parlamentosu’na gidecekler.

     Norveç Krallığı’nın kuzeyindeki Nord – Norge (Kuzey Norveç) bölgesindeki Troms ilinin Hålogaland ilçesine bağlı olan Sommarøy isimli adada yaşayan insanlar, dünyada saat kullanmayan ilk toplum olmak istiyor. Norveç devlet haber kanalı Norsk Rikskringkasting (NRK)’de yer alan habere göre, 321 kişinin yaşadığı Sommarøy Adası sakinleri, strese neden olduğu gerekçesiyle, adada saat kullanılmaması için harekete geçti.

     Ada sakinleri yaptıkları toplantıda, saat kullanımının kaldırılması için parlamentoya başvurulması yönünde fikir birliğine varırken, bölgede gecelerin bile aydınlık geçmesi nedeniyle adada yaşayanların gün içinde saatin kaç olduğunu bilmeye ihtiyaç duymadığı vurgulandı. NRK’ye konuşan girişimin fikir babası Kjell Ove Hveding, “Dünya genelinde insanlar stres ve depresyondan etkileniyor. Genelde bunun nedeni hayata yetişememe duygusu, tabiî saatin de bunda rolü var. Biz, herkesin hayatı tam anlamıyla yaşadığı, zaman dilimi olmayan bir bölge olmak istiyoruz” dedi. Amaçlarının ada sakinlerine “esneklik” ve saatten bağımsız bir yaşam sağlamak olduğunun altını çizen Hveding, adadaki dükkânların da zaman dilimine bağlı kalmadan çalışabileceğini söyledi. Hveding, okul ve işe gidenlerin de esneklikten yararlanabileceklerini ve kendilerini saat dilimlerine göre kısıtlamayacaklarını vurgulayarak, “Gecenin 4’ünde çim biçmek mi istiyorsunuz, hiç çekinmeden biçebilirsiniz” diye konuştu. Adada gün boyunca esnek bir yaşam hedeflediklerini belirten Hveding, “Buraya geldiğinizde saatinizi atın ve hayatınızı yaşayın” diyerek Sommarøy’da zaman dilimine bağlı kalmadan yaşam çağrısında bulundu. Saat kavramı olmayan bir ortamda herkesin kendi ihtiyaçlarını hem özgürce hem de sınırlar altında kalmadan yapabileceğini söyleyen Hveding, amaçlarının zaman esnekliği sağlamak olduğunu ifade etti. Hveding, ilerleyen dönemlerde bu sistemin çevre bölgeler tarafından beğenileceğini ve onların da bu duruma destek vereceklerini söyledi.

     Saatsiz yaşamı şimdiden benimseyen ada sakinleri, adada saatsiz yaşamı sembolize etmek için, kol saatlerini adanın girişindeki köprüye asıyor.

     NORSK RIKSKRINGKASTING

     18 HAZİRAN 2019

 

369 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir