Mısır Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî Vefat Etti

 

isediyani

Mısır Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Muhammed Mursî İsa el- Ayyat vefat etti. Mahkeme salonunda hayatını kaybettiği bildirilen Mursî, 68 yaşındaydı.

 

 

     Mısır Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Muhammed Mursî İsa el- Ayyat vefat etti. Mahkeme salonunda hayatını kaybettiği bildirilen Mursî, 68 yaşındaydı.

     Mısır Arap Cumhuriyeti’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursî mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mısır devlet televizyonunun haberine göre, Mursî mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi.

     Yerel basında yer alan haberlerde de Mursî’nin duruşma esnasında hâkimden söz alarak konuştuğu belirtildi.  Duruşmanın sona ermesinin ardından mahkeme salonunda bayılan Mursî, yaşamını yitirdi. Temmuz 2013’te Batı destekli askerî darbeyle görevden uzaklaştırılan Mursî, kamuoyunda “casusluk” olarak bilinen dâvâ için bugün hâkim karşısına çıkmıştı.

     Mısır yönetimine yakın El- Yevm’es- Sabi gazetesi, Mursî’nin naaşının gerekli işlemler için hastaneye sevkedildiğini aktardı.

     Muhammed Mursî, Mısır Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hûsnî el- Seyyîd Mûbarek’i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012 yılında ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk cumhurbaşkanı olmuştu. Mursî, 3 Temmuz 2013’te dönemin savunma bakanı ve ardından cumhurbaşkanı olan Abdulfettah Said Hûseyn Xelîl es-Sisî tarafından gerçekleştirilen askerî darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

     Mısır’ın darbeyle görevinden uzaklaştırılmış eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’nin ölüm haberinin ardından ilk açıklama oğlundan geldi. Mursî’nin en büyük oğlu Ahmed, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitiren babasını kaybetmiş olmanın acısını, “Babam! Allah’ın huzurunda buluşacağız” şeklinde ifade etti.

     MUHAMMED MUHAMMED MURSÎ İSA EL- AYYAT KİMDİR?

     Muhammed Muhammed Mursî İsa el- Ayyat, 8 Ağustos 1951 tarihinde Mısır’ın kuzeydoğusundaki Şarqiyye (Doğu) iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursî, ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi, annesi ise ev hanımıydı.

     Mühendislik lisansını 1978 yılında Kahire Üniversitesi’nde aldı. 1982 yılında mühendislik doktorasını ABD’de, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamladı ve 1982 – 85 yılları arasında Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçentlik yaptı. Ardından eğitim vermek için Mısır’daki Zaqaziq Üniversitesi’ne geldi.

     İdeolojik bakımdan yakın olduğu İhvan-ı Muslimîn (Müslüman Kardeşler) hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursî 2000 – 05 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler’in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. Tam 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı.

     2010 sonu ile 2011 başlarında başgösteren ve “Yasemin Devrimleri” olarak anılan Tunus ve Mısır halk ayaklanmalarında, Mısır Yasemin Devrimi’ne muhalif bir lider olarak destek verdi. 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler’in kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi’nin başkanı seçildi.

     2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde Müslüman Kardeşler’in aday gösterdiği Muhammed Xeyrat Saad eş- Şatır’ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursî seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda % 25, 5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da % 51, 73 oy alarak, Mısır’ın 5. cumhurbaşkanı oldu.

     2012 – 13 Mısır protestoları adıyla bilinen, 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu askerî bir müdahale ile yönetime el koydu. Mursî ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi. Muhammed Mursî’nin gözaltına alındığı, ev hapsinde tutulacağı bildirildi.

     16 Mayıs 2015 günü mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı. 16 Haziran 2015 günü hakkında açılan “casusluk” dâvâsından müebbet hapse mâhkum olurken, “cezaevi baskınları” dâvâsında ise mâhkeme idam kararını onadı.

     Sediyani Haber olarak bugün hayatını kaybeden Muhammed Mursî’ye Allah’tan rahmet, başta ailesi ve sevenleri olmak üzere Mısır Müslüman halkına başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     17 HAZİRAN 2019

 

424 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir