Hatay Dağ Ceylanlarının Sayısı Artıyor

 

isediyani

Ülkemizde sadece Hatay (Enteqya)’da varlığı tespit edilen, nesli tükenme tehlikesi altındaki “gazella gazella”’ türü dağ ceylanlarının popülasyonunda her yıl sevindirici oranda artış yaşanıyor.

 

     Ülkemizde sadece Hatay (Enteqya)’da varlığı tespit edilen, nesli tükenme tehlikesi altındaki “gazella gazella”’ türü dağ ceylanlarının popülasyonunda her yıl sevindirici oranda artış yaşanıyor.

     Hatay ilimizin Kırıkhan (Qırıkan) ilçesindeki Suriye sınır hattına yakın noktalarda yaşamlarını sürdüren ve tespitin ardından 2009 yılında yapılan ilk sayımlarda 150 civarında olduğu değerlendirilen gazella gazella türü Hatay dağ ceylanlarının sayıları, 2012 yılında 235 olarak tespit edildi. Düzenli olarak her yıl sayıları artan dağ ceylanlarının varlığı 2018 yılı sonunda ise 757’ye ulaştı. Bu yıl envanter çalışmasının tamamlanması, yeni doğan yavruların da eklenmesiyle sayılarının daha da artacağı öngörülen dağ ceylanlarının varlığındaki artış, bölgenin ekoturizmine de katkı sağlıyor.

     İlçede 2014 yılında faaliyete giren Doğa ve Millî Parklar Şube Müdürlüğü Dağ Ceylanları Üretim İstasyonu’nda da gözlem, tedavi, bakım gibi her türlü ihtiyaçları karşılanan dağ ceylanları yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Yaklaşık 160 dönümlük istasyonda, doğumlarından sonra yavru ceylanlar yırtıcı kuşların hedefi olma ihtimaline karşı özel bakıma alınıyor. Şu anda 11’i yavru toplam 27 ceylanın bulunduğu istasyonda minik ceylanlar, özel biberonlar yardımıyla keçi sütüyle beslenerek gelişimini tamamlıyor ve ardından doğal yaşam ortamlarına bırakılıyor.

     Hatay Tabiâtı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, yaptığı açıklamada, bölgede tür tanımı ilk kez 2008 yılında yapılan dağ ceylanlarının her geçen yıl sayılarının artmasının sevindirici olduğunu söyledi. İstasyonun faaliyete girmesiyle türün korunmasında çok büyük mesafeler katedildiğini ifade eden Öğünç, “Dağ Ceylanları Üretim İstasyonu kurulduktan bu yana hem etkin koruma çalışmaları yapıldı hem de bu sahada rastlaştığımız hasta, yaralı ceylanlar buradaki görevli arkadaşların yerinde ve zamanında müdahaleleriyle kurtuldu. En son yapılan 2018 yılındaki envanter çalışmasında 757 tane dağ ceylanı saymış olduk” dedi. Öğünç, bölgenin “yaban hayatı geliştirme sahası” olarak da ilan edilmesi için dernek olarak çalışmalar yaptıklarını ve olumlu sonuçlar beklediklerini sözlerine ekledi.

     ANADOLU AJANSI

     17 HAZİRAN 2019

 

812 Total Views 7 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir