Diyarbakırlı Kürt Hız Sporcusu Isaac Tutumlu, Almanya’da Formula – 1 Şampiyonu Oldu

 

isediyani

Almanya’nın ünlü Formula – 1 yarışması Nürburgring’de Porsche Mobil1 Supercup serisinde Kürt pilot Isaac Tutumlu birinci oldu. Yarışmayı şampiyon tamamlayan Diyarbekir (Diyarbakır)’lı Tutumlu, Kürdistan bayrağı açtı.

 

     Almanya’nın ünlü Formula – 1 yarışması Nürburgring’de Porsche Mobil1 Supercup serisinde Kürt pilot Isaac Tutumlu birinci oldu. Yarışmayı şampiyon tamamlayan Diyarbekir (Diyarbakır)’lı Tutumlu, Kürdistan bayrağı açtı.

     Kürdistan 90Autoacademy pilotu Isaac Tutumlu, Almanya’da 25 aracın yarıştığı Porsche Mobil1 Supercup serisinde birinci olmayı başardı. Kürdistan bayrağı ile donattığı 90Autoacademy pilotu Isaac Tutumlu, yarışta birinci olarak Kürtler’in gönlüne taht kurdu. Hız sporunda birçok şampiyonluğu bulunan Tutumlu, madalyasını aldıktan sonra Kürdistan bayrağı açtı.

     Yarışmadan sonra basına konuşan Isaac Tutumlu, “Elde ettiğim başarıdan dolayı büyük memnuniyet duyuyorum. Kürdistan adına bu yarışmaya katıldım. Yarışmaya oldukça sıkı bir şekilde hazırlandım. Yarışma oldukça çekişmeli başladı ancak zaman ilerledikçe daha iyi bir performans sergileyerek birinci sıraya gelmeyi başardım” dedi. Audi marka araçla yarışmaya katılan Tutumlu, “Ekibimle birlikte yarışmaya katılan yardımcı pilot da yarışmada 3. olmayı başardı” diye konuştu.

     Henüz iki yaşındayken ilk kez kartingle tanışan ve 1991 yılından itibaren profesyonel olarak karting şampiyonasıyla yarış kariyerine başlayan Isaac Tutumlu, Türkiye’nin ilk FIFA lisanslı menajeri olan Diyarbakırlı Bayram Tutumlu’nun oğlu olarak 1985 yılında İspanya’nın Katalonya coğrafyasının başkenti olan Barselona (Barcelona) şehrinde doğdu. Annesi İspanyol olan Isaac Tutumlu, 21 yaşında karting yarışlarında Kürdistan’ı uluslararası yarışlarda en iyi şekilde temsil etmesi, kullandığı araca Kürdistan bayrağı boyatmasıyla tanınıyor.

     İspanya’da yaşayan Tutumlu, geçmişte “Barzan karting” adını verdiği ekiple yarışmaları katıldı. Tutumlu şu anda ise “Kurdistan” adını verdiği ekiple yarışmalarda Kürt ve Kürdistan’ı tanıtıyor.

     RÛDAW, BASNEWS, NERİNA AZAD

     16 HAZİRAN 2019

 

459 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir