Afrika’dan Amerika’ya İnsan Kaçırmakta Kullanılan Son Köle Gemisi Bulundu

 

isediyani

Yaklaşık 150 yıl önce Afrika’dan kaçırılan insanları köleleştirmek için Amerika’ya getirmekte kullanılan bilinen son gemi, Alabama kıyılarında ortaya çıktı.

 

     Yaklaşık 150 yıl önce Afrika’dan kaçırılan insanları köleleştirmek için Amerika’ya getirmekte kullanılan bilinen son gemi, Alabama kıyılarında ortaya çıktı. Esir tüccarları, 1860 yılında bugünkü Benin (Dahomey)’den Alabama’ya 110 kişiyi kaçırmak için “Clotilda” isimli bu gemiyi kullanmıştı.

     Bu yolculuk, esir tüccarlarının köleleştirmek için ABD’ye daha fazla insan getirmesini yasaklayan “1808 Yasası”ndan 52 yıl sonra ve ABD İç Savaşı başlamadan önceki yıl gerçekleşmişti. Alabama Tarih Komisyonu (AHC)’na göre, kaçırılan 110 insan tahliye edildikten sonra gemi yakılmış ve esir tüccarlarının suçuna dair kanıtları saklamak için batırılmıştı.

     Şimdi ise komisyon, Körfez Kıyısı açıklarında bulunan yanık bir batığın muhtemelen “Clotilda” olduğunu söylüyor. Batığın görünen bir adı yok, ancak bilinen özelliklerine uyuyor. Arkeolog James Delgado, “Gemi üzerinde isim ve zil gibi bir şeyin üstünde isim yazmayan gemi batıklarına isim takma konusunda dikkatliyiz. Ancak, fiziksel ve adlî deliller, bunun yüksek ihtimalle ‘Clotilda’ olduğunu gösteriyor” diyor.

     Örneğin sözkonusu batık, “Clotilda” hakkındaki tarihî belgelerde belirtilen boyutlarla aynı görünüyor. Ek olarak, “yerel kaynaklı kereste” ile ve “Clotilda”nın özelliklerine uyan pik demir denilen malzemeden yapılmış.

     2018 yılında da “Clotilda”nın bulunduğuna dair bir haber çıkmıştı. Ancak daha sonra bu geminin “Clotilda” olmadığı ortaya çıkmıştı. “Clotilda”, 1956’da gemiyi inşa eden ve düzeni oluşturan zengin Alabama tersanesi sahibi Timothy Meaher’in bir çalışanı olan William Foster’ın emriyle yola çıktı.

     “Clotilda” Alabama’ya ulaştığında, federal otoriteler planı biliyordu, bu yüzden Foster köleleştirilmiş insanları şehrin karanlığında karaya indirdi ve gemiyi yok etti. Savaştan sonra, “Clotilda”nın kurtulanlarının çoğu, “Afrika Mahallesi” olarak adlandırdıkları Alabama’nın kırsal platosuna yerleşti.

     Bu köle gemisinde seyahat etmek zorunda kalanların son kurtulanı, Cudjo Lewis (Kazoola olarak da bilinir), 1935’e kadar yaşadı. Lewis, Booker T. Washington ile tanıştı ve hikâyesini yazar Zora Neale Hurston’a anlattı.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     6 HAZİRAN 2019

 

768 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir