Sibirya’da 5000 Yıllık “Kuş Adam” İskeleti Bulundu

 

isediyani

Sibirya’da yaklaşık 5000 yıl önce, kuş gagası ve kafataslarından yapılmış bir başlık giydirilmiş ilginç bir iskelet bulundu.

 

 

 

     Sibirya’da yaklaşık 5000 yıl önce, kuş gagası ve kafataslarından yapılmış bir başlık giydirilmiş ilginç bir iskelet bulundu. Arkeologlar, sıradışı bir giysi ile gömülen Bronz Çağı iskeletini ortaya çıkardı: Düzinelerce kuş gagası ve kafatasından yapılmış bir yaka veya başlık.

     Sibirya’nın Novosibirsk bölgesindeki Ust – Tartas kazı alanında, yaklaşık 5000 yıl öncesine ait ve “kuş adam” adı verilen kalıntılar keşfedildi. Novosibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nden Lidia Kobeleva, “Mezardaki insan kafatasının altına 30 ilâ 50 kuş kafatası ve uzun gagalar konarak, boynu bir yaka gibi örtecek biçimde döşenmiş. Gaga ve kafataslarından oluşan yaka, zırh gibi koruyucu bir giysi olabilir veya ayinlerde giyilmiş olabilir” diyor.

     Kuşlar henüz tanımlanmamış olsalar da, balıkçıl veya turna gibi büyük kıyı kuşlarıydılar. Arkeologlar, kafatasları ve gagaların birbirine ya da bir kumaş parçasına nasıl bağlandığını tam olarak bilmiyor; çünkü kemiklere açılmış bir delik tespit edilemedi.

     Ve “kuş adam”ın bir eşlikçisi vardı. Arkeologlar yakınlarda iki katmanlı bir mezar keşfettiler. Üst katman, öldüğünde yaklaşık 5 – 10 yaşlarında olan iki çocuğun iskeletine evsahipliği yapıyordu. Alt katmanda ve ahşap bir bölmenin altında ise yetişkin bir erkeğin iskeleti vardı.

     Adamla birlikte bazı eserler gömülmüştü. Araştırmacıların kafatasının yakınında buldukları bir nesne, yuvarlak göz delikleri olan ve iki bronz yarıküreden yapılmış bir maske türü idi.

     İskeletin yakınındaki cilalı taşların ritüelistik olduğu düşünülüyordu. Bu kişinin ve “kuş adam”ın Bronz Çağı grubu için ritüeller düzenlediği tahmin ediliyor. Kobeleva, “Her iki adam da toplumda özel roller üstlenmiş olmalıydı” diyor.

     SIBERIAN TIMES, LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     5 HAZİRAN 2019

 

739 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir