19 Yaşındaki Dilara, Otostop Yaparak Türkiye’nin 80 İlini Gezdi

 

isediyani

Ankara Başkent Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğrencisi 19 yaşındaki Dilara Özkan, otostopla Türkiye’nin 80 ilini gezdi.

 

 

     Ankara Başkent Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğrencisi 19 yaşındaki Dilara Özkan, otostopla Türkiye’nin 80 ilini gezdi.

     Ankara’da Başkent Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nde okuduğu sırada, “Hayallerime değil okuluma ara verdim” diyerek geçen yıl Mayıs ayında Ankara’dan yola çıkan Dilara Özkan, sondan bir önceki durak olan Siirt’e ulaştı. Gittiği yerlerin doğal ve kültürel zenginliklerini 33 bin kişinin takip ettiği İnstagram hesabından paylaşan Özkan, yüzlerce araçla sürdürdüğü yolculukta 40 bin km yol yaptı.

     Dilara Özkan, babasının “Kendi ayakların üzerinde dur, dünyayı gez” tavsiyesi üzerine önce Türkiye’yi ardından da dünyayı gezmeyi hedeflediğini söyledi. Otostopla 600 araç ile 79 ili gezdikten sonra Siirt’e ulaştığını belirten Dilara, “Ankara’da evimden çıktım, 14 aydır otostopla Türkiye’yi geziyorum. Gidilmemiş yerleri, köyleri gezip insanları tanıtıyorum. 80 ili gezdim, 81 ile de gittikten sonra yurtiçi gezimi tamamlayacağım” dedi. Ulaşımın tümünü otostopla sağladığını dile getiren Dilara, gittiği yerlerde kamp yapıp fotoğraf çektiğini ve özellikle oralardaki yaşlı ve çocuklarla vakit geçirdiğini ifade etti. Babasının kendisine destek verdiğine kaydeden Dilara Özkan, sözlerine şunları ekledi: “Ailem ilk gezmeye çıktığımdan beri beni destekliyor. Onlar da sürekli seyahat ediyor. Eylül ayında Gürcistan’la başlayıp dünya turuna çıkmayı hedefliyorum. Artık ne zaman doyum noktasına ulaşırsam o zaman hayatımın geri kalanında fotoğrafçılık yapacağım. Hedefim bilinmeyen yerleri gezip bu güzellikleri insanlara tanıtmaktır. Gittiğim her yerde farklı tepkiler alıyorum. İnsanlar bana neden böyle birşey yaptığımı soruyorlar. Aslında ben riskli görmüyorum, aksine insanlar misafirperver davranıyorlar. Gittiğim yerlerde güzel iletişim sağlıyorum.”

     Son rotasının Hakkari olduğunu dile getiren Dilara, bayramı Ankara’daki ailesinin yanında geçirdikten sonra Hakkari’ye gitmek için yeniden yola çıkacağını sözlerine ekledi.

     AJANSLAR

     3 HAZİRAN 2019

613 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir