Jüpiter’in Meşhur Kırmızı Noktası Dağılmaya Başladı

 

isediyani

Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter ile ilgili gözlemlerini sürdüren amatör astronomlar, Jüpiter’de bulunan kırmızı noktanın dağılmaya başladığını keşfettiler.

 

     Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter ile ilgili gözlemlerini sürdüren amatör astronomlar, Jüpiter’de bulunan kırmızı noktanın dağılmaya başladığını keşfettiler. Araştırmacılar büyük bir fırtına olan bu kırmızı noktayı, Temmuz ayında bir kez daha incelemeye karar verdiler.

     Jüpiter’de yüzyıllardır devam eden bir fırtına bulunuyor. Kırmızı nokta ya da GRS olarak bilinen bu fırtına sistemiyle ilgili son zamanlarda bazı gelişmeler yaşanıyor. Amatör astronomlar, Jüpiter’in kırmızı noktasının çözülmeye başladıklarını ifade ediyorlar. 22 Mayıs tarihinde görüntü elde etmeyi başarabilen amatör astronom Anthony Wesley, kızıl noktadaki bu dağılmayı gözlemledi. Yapılan hesaplamalara göre GRS’den ayrılan kısmın boyutu neredeyse 10 bin km’ye kadar ulaşıyordu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Wesley, yaklaşık 20 yıldır Jipüter’i gözlemlediğini ancak böyle bir durumu daha önce hiç görmediğini söyledi.

     NASA’nın başlatmış olduğu Juno misyonu da Wesley’’in bulgularını doğruluyordu. 2016 yılından beri Jüpiter’i görüntüleyen uzay aracı, 12 Şubat 2019’da benzer görüntüler elde etmişti ancak ne olduğu tam olarak anlaşılamamıştı. Ancak olay farklı kaynaklar tarafından doğrulanınca bu kırmızı noktanın dağılmaya başlandığı net olarak ortaya çıktı.

     Araştırmalar devam ederken konuyla ilgili yeni görüntüler de Japonya’dan geldi. Japonya’da bulunan uzay gözlemciler de Jüpiter’in kırmızı noktasında yaşanan değişimlerle ilgili bir GIF yayımladılar.

     Bilim insanları kırmızı noktayı Temmuz ayında yeniden inceleyecekler.

     NASA

     30 MAYIS 2019

 

199 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir