Cizreli Kız Öğrenciler, “Enerji ve Çevre” Konulu Çalışmalarıyla Dünya 3.’sü Oldular

 

isediyani

Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezire Botan) ilçesinde özel okulda okuyan Kürt kız öğrenciler, “Enerji ve Çevre” konulu çalışmalarıyla “dünya üçüncüsü” oldular.

 

     Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezire Botan) ilçesinde özel okulda okuyan Kürt kız öğrenciler, “Enerji ve Çevre” konulu çalışmalarıyla “dünya üçüncüsü” oldular. 17 yaşındaki Helin Monis ve 15 yaşındaki Zeynep Haykır adlı Kürt kızları, 25 ülkeden 42 projenin yer aldığı Uluslararası Mühendislik Bilim ve Teknoloji Yarışması’nda bronz madalya kazandılar.

     Özel bir okulda 10. sınıfa giden Helin Monis ve 8. sınıf öğrencisi Zeynep Haykır, “Atık Sularda Ağır Metal Giderimi İçin Servi Kozalağından Aktif Karbon Üretimi Karakterizasyonu ve Performansının Ölçülmesi” projesiyle, bir süre önce Tunus’ta düzenlenen Uluslararası Mühendislik Bilim ve Teknoloji Yarışması’na katıldı. Kürt kız öğrenciler, bu çalışmalarıyla, 25 ülkeden 42 projenin yer aldığı yarışmada üçüncülük elde ederek bronz madalya kazandı.

     Helin Monis, yaptığı açıklamada, öğretmenlerinin büyük desteğiyle hazırladıkları projeyle bronz madalya kazanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yarışmada başarı elde ettikleri için mutlu olduğunu belirten Kürt kızı Helin, “Orada farklı kültürleri de tanıdık” dedi.

     Zeynep Haykır da dünya üçüncüsü olarak Şırnak’a gurur yaşattıkları için mutluluk duyduğunu söyledi. Öğretmenleri ve ailelerinin de başarılarında katkısının bulunduğunu anlatan Kürt kızı Zeynep, “Bu proje için hepimiz çok çalıştık. Buralar hep ‘terör bölgesi’ diye anılıyor. Bir nebze de olsa eğitim başarısıyla söz edilecekse ne mutlu bize” diye konuştu.

     Aynı okulda 7. sınıf öğrencisi Mezhep Gül ise arkadaşlarının başarısından dolayı büyük sevinç yaşadıklarını kaydederek, “Kazanacaklarını biliyorduk. Onlarca ülke arasında üçüncü olmak gerçekten büyük başarı, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

     Proje koordinatörü ve İngilizce öğretmeni Ezgi Aşılan, “Enerji ve Çevre” kategorisinde yarıştıkları projenin yaklaşık 5 aylık çaba sonucu tamamlandığını bildirdi. Ezgi Öğrretmen, “Bronz madalya ve dünya üçüncülüğü sertifikasını alarak gururlu şekilde ülkemize geldik” dedi.

     Okul müdürü Betül Önder de öğrencilerin başarısının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bir yıllık geçmişi bulunan okulun bu başarıyı yakalamasının önemine işaret eden Betül Hanım, şu ifadeleri kullandı: “Burası hep terörle anılan bir bölge oldu. Bu bölgenin eğitim faaliyetleri ve başarılarıyla öne çıkması bizi çok heyecanlandırıyor. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımızda da derece alarak Cizre’yi terörle değil eğitim faaliyetlerindeki başarılarla tanıtacağız.”

     ANADOLU AJANSI

     27 MAYIS 2019

 

674 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir