Meksika’nın En Etkili 100 Kadınından Biri Kürt

 

isediyani

Kürdistanlı – Meksikalı yazar ve aktivist Hanna Jaff, Meksika’daki en etkili 100 kadından biri seçildi.

 

 

     Kürdistanlı – Meksikalı yazar ve aktivist Hanna Jaff, Meksika’daki en etkili 100 kadından biri seçildi. Aktivist, yazar ve politikacı Hanna Jaff, 20 Mayıs’ta Forbes Mexico dergisinin kapağında Meksika’da en etkili 100 kadından biri olarak gösterildi.

     Hanna Jaff, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “132 milyon kişiden oluşan bir ülkede, Meksika’daki en güçlü 100 kadından biri olarak gösterilmekten onur duyuyorum” dedi.

     Kürt bir baba ve Meksikalı bir annenin çocuğu olarak Meksika’da dünyaya gelen Jaff, yıllarca süren siyasî ve insanî çalışmalara katıldı. Hanna Jaff aynı zamanda 2013’teki kuruluşundan bu yana dünya çapında 180’den fazla yardım etkinliği gerçekleştiren ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Jaff Eğitim Vakfı’nın da kurucusu. Vakıf, dünya çapında 120 binden fazla göçmen ve mülteciye eğitim verdi.

     Hanna Jaff, 2013’te Meksika’da 4 günde 80 bin kişinin katıldığı ilk ve en büyük “Kürt Festivali”ni düzenledi. Ayrıca çocuklara ve yetişkinlere İngilizce öğrettiği Azad Kürdistan’daki mülteci kamplarını sık sık ziyaret ediyor. Hann Jaff, 2017’de Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’de yardım faaliyeti sürdürdüğü sırada basına verdiği demeçte, “Kürdistan’da yalnızca toplumsal sorunların üstesinden gelmek için değil, aynı zamanda ulusal kurtuluşa ulaşmak için de bulaşıcı ilham kaynağı oluşturmak istiyorum” demişti. Jaff, “Bağımsız, birleşik, müreffeh ve barışçıl bir Kürdistan için birlikte olmak zorundayız. Bir kişi bunu yapamaz” ifadelerini kullanmıştı.

     Sediyani Haber olarak bizler de Hanna Jaff’ı hem yaptığı insanî faaliyetler hem de tertemiz kalbinde yaşattığı mukaddes Kürdistan aşkı için tebrik ediyoruz.

     FORBES MEXICO, BASNEWS, K 24, SEDİYANİ HABER

     26 MAYIS 2019

 

744 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir