Kürtçe ABD’de Liselerde Okutulacak

 

isediyani

Kürtçe, ABD’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’deki liselerde ders olarak verilecek.

 

 

     Kürtçe, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’deki liselerde ders olarak verilecek.

     Tennessee eyaletinin başkenti Nashville şehrinde yaklaşık 15 bin Kürt yaşıyor. Yoğun Kürt nüfûsu ile tanınan kent, “Küçük Kürdistan” adıyla da anılıyor. Nashville’nin farklı bölgelerindeki devlet okullarında en az bin 100 Kürt öğrenci eğitim görüyor.

     Metro Nashville Devlet Okulları (The Metro Nashville Public Schools) kurulu bu yılın başında, devlet okullarında Kürtçe’nin “Uluslararası Diller” listesine eklenmesi konusunda oy kullanıldı. Oylamada olumlu sonuç alınmasının ardından projenin hayata geçirilmesiyle Kürtçe eğitim kaynaklarının belirlenmesine yönelik çalışmalara başlandı. Nashville’deki geniş Kürt toplumunun aylarca süren çalışmalarına, bölgedeki eğitimciler de destek verdi.

     Rûdaw’a konuşan projenin direktörü Yrd. Doç. Dr. Heyder Xezrî, Metro Nashville Devlet Okulları’nın bu yılın Ocak ayında Kürtçe dilinin liselerde ders olarak verilmesi önerisini kabul ettiğini söyledi. Xezrî, “Mevcut süreçte özellikle Kürtçe, edebiyat ve Kürt kültürüne yönelik kaynak kitapların ve ders verecek eğitimcilerin belirlenmesi aşamasındayız. Çalışmalarımızın sonlanmasıyla eğitime başlanacak” diye konuştu. Nashville’de Kürtçe eğitime yönelik çalışmaların başlaması sürecini Heyder Xezrî şöyle anlattı: “2011’de Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Dil ve Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptım. Türkiye’de barış sürecinin sonlanmasının ardından 2014 yılında misafir akademisyen olarak Amerika’ya geldim. Indiana University – Bloomington’ta ilk Kürtçe Akademi Programı’nı kurdum. Şimdiye kadar 30 Kürt dili öğrencisi burada eğitim aldı. 2016 yılının yaz ayında Kürtçe bölümü öğrencileriyle Nashville kentini ziyaret ettik. Selahaddin Merkezi Başkanı Nevzad Hawramî’ye Nashville’de Kürtçe eğitim konusunda öneride bulunduk. Sözkonusu girişimim ardından projenin hayata geçirilmesi için aralıklarla Nashville’i ziyaret ettim. Gelinen aşamada çabamızın meyvelerini görmekten memnunuz. Karar, Kürtçe diline yönelik adaletsizliği ve gözardı etmeyi de sonlandırdı.”

     Kararın kentteki Kürtler tarafından sevinçle karşılandığını belirten Xezrî, “Şüphesiz Kürt göçmen ailelerinde Kürtçe’nin Kurmancî ve Soranî lehçesiyle konuşan çocukların kültürleriyle bağlarını korumasını önemsedik. Bununla birlikte karar, Amerikalı öğrencileri global dünyanın bir parçası olmaya daha iyi hazırlayacaktır” ifadelerini kullandı. ABD’de Ortadoğu dilleri arasında Kürtçe’nin yerine ilişkin soruya Heyder Xezrî şu yanıtı verdi: “Ne yazık ki Kürtçe, Ortadoğu’daki Türkçe, Farsça ve Arapça dilleri gibi iyi bir durumda değil. Bunun da nedeni bu dil devletsiz ve hiç kimsenin de bu dilin eğitimini üstlenmemiş olmasıdır. Bir diğer neden de Kürtler; Arap, Türk ve Farslar’dan bölgelerinden daha az göçmüş durumda. Kürtler ise ne yazık ki; tüm çaba ve enerjilerini siyaset ve parti alanlarına yoğunlaştırdığı için Kürtçe’ye önem vermiş değil. Bir diğer neden de kurulan dil merkezleri de Türkçe, Farsça ve Arapça dillerine sadece önem vermiştir.”

     “Akademik olarak Kürtçe dersi veren bir akademisyen olarak, ABD’de Kürtçe’nin geliştirilmesi için önerileriniz nelerdir?” sorusunu da Xezrî, şöyle yanıtladı: “Amerika’da 4 ilâ 5 arasında Kürtçe diline yönelik bölüm açılabilir. Nashville – Tennessee, San Diego – California, Dallas – Texas, Washington DC ve Lincoln – Nebraska bölgelerinde bu istek karşılanabilir. Çünkü bu kentlerde Kürt toplumu yoğun olarak yaşıyor. Kanımca bu amaç doğrultusunda atılacak ilk adım da az önce belirttiğimiz kentlerden birinde ‘Kürt dili çalışma masası’nın kurulmasıdır.”

     Konuya ilişkin Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Washington Temsilcisi Bayan Sami Abdurrahman da, “Nashville kentinde Kürtçe eğitimin başlamasına yönelik böyle bir adımın atılmasından oldukça memnunuz. Nashville’de yaşayan Kürt gençleri artık Kürtçe ders alabilecek. Bu adımın yurtdışındaki Kürtler için öncü bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Kürtler’in geleceği için oldukça iyi, çünkü çok sayıda Kürt çocuğu sözkonusu bölgelerde yaşamını sürdürüyor” dedi. ABD’deki Kürt çocukların aileleriyle Kürtçe konuşabildiğini belirten Sami Abdurrahman, “Ancak bu çocuklar, okuma ve yazmada oldukça zorlanıyorlar. Bu nedenle sözkonusu girişim bu sorunu çözeceğinden dolayı ayrıca büyük bir önem taşıyor. Bunu destekliyoruz” diye konuştu.

     RÛDAW

     26 MAYIS 2019

 

1749 Total Views 6 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

2 Cevap Kürtçe ABD’de Liselerde Okutulacak

  1. Dr Serdar Budak dedi ki:

    Slaw
    Gelek qerareke bas, grîng û hewce ye. Hêvîme e wa dibe mînak ji bo welatên Ewrupa jî.

  2. oktay dedi ki:

    gaveke geleke xweşe ez hêvî dikim ev xebat bibe pêşgava zimanê kurdî û perwerda hemî cihên Kurd lê dijîn…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir