Erzurum’da Bir Tarlada 5000 Yıllık Çömlekler Bulundu

 

isediyani

Erzurum (Kalikala) il merkezine bağlı Söğütlü (Nohurtap) köyünde traktörle tarlasını süren bir çiftçi, 5000 yıllık çömlekler, taş ocak ve ağırlık buldu.

 

     Erzurum (Kalikala) il merkezine bağlı Söğütlü (Nohurtap) köyünde traktörle tarlasını süren bir çiftçi, 5000 yıllık çömlekler, taş ocak ve ağırlık buldu.

     İl, ilçe, köy ve mezrâlarda sürekli toplantılar düzenleyen Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç, kültürel varlıkların korunması yönünde vatandaşları bilgilendirip çeşitli eğitimler veriyor. Bu eğitimlerden birinin de verildiği Söğütlü (Nohurtap) köyünde çiftçilik yapan Mesut Küçük, traktörle tarlasını sürerken, pulluk taşa takıldı. Traktörden inip taşı çıkaran Mesut Küçük, 2 çömlek, taş ocak, 1 ağırlık ve 2 çömlek parçası buldu.

     Küçük, bulduğu eserleri Erzurum Müze Müdürlüğü’ne götürdü. Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç’e eserleri teslim eden Küçük, “Tarlamı sürerken bunları buldum. Eserleri evime götürdüm. Sizin köyümüze gelip anlattıklarınız aklıma geldi. Ama yine de içimde ‘tutuklanır mıyım?’ diye korku vardı. Durumu köyleri gezen ve bizim köye de sık sık gelen Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk’e anlattım. O da beni hemen müzeye gönderdi. İyi ki de buraya gelmişim. Eserler için bana ödül de verileceği söylendi” dedi.

     Bulunan eserlerin yaklaşık 5000 yıllık olduğunu vurgulayan Hüsnü Genç, “Bize teslim edilen 6 parça eser M. Ö. 4000 sonları ile 3000 başları arasına tarihlenen ve günümüzden yaklaşık 5000 yıl öncesine tarihlenen, en yoğun şekilde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, özellikle de Erzurum ve çevresinde rastlanan, ülkemizde Karaz (Kura-Aras) kültürü olarak bilinen kültüre ait. Bu eserlerin iki tanesi günlük yaşantıda kullanılan çömlek, bir tanesi ise dînî ritüellerde kullanılan ve bu kültür için önem atfeden kutsal ocak. Bir adet ağırlık ve iki adet çömlek parçasıdır” dedi.

     AJANSLAR

     26 MAYIS 2019

 

529 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir