Diyarbakır’da Boynuzlu Baykuş Görüldü

 

isediyani

Nesli tükenmekte olan boynuzlu baykuş, Diyarbakır (Diyarbekir) ilimizin Çınar (Çînar) ilçesine bağlı Ortaşar (Elwendî) köyünde görüldü.

 

     Nesli tükenmekte olan boynuzlu baykuş, Diyarbakır (Diyarbekir) ilimizin Çınar (Çînar) ilçesine bağlı Ortaşar (Elwendî) köyünde görüldü. Boynuzlu baykuş kısa bir süre önce de Mardin (Mêrdîn) ilimizin Mazıdağı (Şemrex) ilçesine bağlı Engin (Zeznê) köyünde görülmüştü.

     Sabah saatlerinde ilçeye yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunan Ortaşar (Elwendî) köyü sakinleri, boynuzlu baykuş gördü. Ağacın üzerinde görülen boynuzlu baykuş görenleri şaşırttı. Köylüler, ilk defa bu türden bir baykuş gördüklerini belirtti. Boynuzlu baykuş, bir süre sonra uçarak gözden kayboldu.

     Hayvanı bulan köy sakinlerinden Şeyhmus Yabu, ilk defa boynuzlu baykuş gördüğünü belirterek, “Hayvan yaralı olarak yerdeydi. Elime aldım, yarası ağır değildi, uzak bir yerden geldiği belliydi. Beni görünce uçmak istedi ama yaralı olduğu için uzaklaşamadı. Çok susamıştı, kuyudan su çıkarıp içirdim, sonra yem verdim. Ardından da tekrar doğaya saldım” dedi.

     AJANSLAR

     25 MAYIS 2019

 

270 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir