Adıyaman’da 85 Milyon Yıllık Deniz Kestanesi Fosili Bulundu

 

isediyani

Adıyaman (Semsur) ilimizin Gerger (Aldûş) ilçesine bağlı Gürgenli (Pêşwal) köyünde 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu.

 

 

     Adıyaman (Semsur) ilimizin Gerger (Aldûş) ilçesine bağlı Gürgenli (Pêşwal) köyünde 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu.

     Denize kıyısı olmayan illerimizden Adıyaman’ın Gerger ilçesinde yaşayan Turan Cingöz adlı 38 yaşındaki bir çoban, ilgisini çeken kayaç parçalarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Yapılan paylaşımlardan biri, bir müze yetkilisinin dikkatini çekince, çobanın bulduğu parçaların aslında 85 milyon yıllık bir deniz kestanesinin fosili olduğu anlaşıldı.

     Gerger’e bağlı Gürgenli (Pêşwal) köyü kırsalında hayvanlarını otlatan Cingöz, hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini çeken kayaçların fotoğraflarını çekerek sosyal medyadan paylaştı. Yaptığı paylaşımı gören bir müze görevlisinin de dikkatini çeken bu parçaların aslında bir deniz kestanesi fosili olduğu anlaşıldı. Bulunan fosilin 85 milyon yıl öncesinden kaldığı düşünülüyor.

     Bunun üzerine Adıyaman Müze Müdürlüğü çalışanları Cingöz ile irtibata geçerek kayaçların bulunduğu yerde inceleme yaptı. Müze yetkililerinin Cingöz’e ulaşmalarıyla birlikte kayaçların bulunduğu yere giden yetkililer incelemelerini sürdürürken, konuyla ilgili olarak Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan bazı açıklamalarda bulundu. Alkan, Kretase Dönemi’ne ait olduğunu düşündükleri bu deniz kestaneleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

     AJANSLAR

     24 MAYIS 2019

 

591 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir