Dünya Benzeri 18 Yeni Gezegen Bulundu

 

isediyani

Daha önce varlığını bilmediğimiz ve yaklaşık olarak gezegenimizin boyunda 18 yeni gezegen bulundu.

 

 

 

     NASA’ya ait Kepler Uzay Teleskopu’nun topladığı verileri inceleyen ve aralarında Max Planck Enstitüsü’nden bilim insanlarının da bulunduğu araştırmacıların yayımladığı yeni bir makale, daha önce varlığını bilmediğimiz ve yaklaşık olarak gezegenimizin boyunda 18 gökcismini ortaya çıkardı.

     Makaleyi yazan bilim insanları, Kepler’den gelen verileri detaylı ve dikkatli bir şekilde inceledi. Kullandıkları metodu diğer yöntemlerden daha hassas olarak gösteren araştırmacılar, yöntemin onlarca, belki yüzlerce, yeni uzak gezegen keşfedilmesini sağlayacağına inanıyor. Araştırmanın yazarı Dr. Rene Heller, standart algoritmaların parlaklıktaki ani düşüşleri tanımlamayı amaçladığını söylüyor. Gerçekte ise gök diskleri kenarlarda, merkezden çok daha karanlık oluyor. Merkezde gökcisimleri daha az ışık engelleyebiliyor.

     Araştırmada bulunan gezegenlerden 17 tanesi, üstünde sıvı halde su bulunması için fazla sıcak ya da fazla güneşlerine yakınlar. Tek kalan gezegen EPIC2012381102.02 ise gezegenimizden biraz daha büyük. Ayrıca kendi yıldızından da ideal mesafede bulunuyor, yani yüzeyinde sıvı halde su bulunma ihtimali var.

     Araştırmacılar şimdi gözlerini tekrar verilere çevirdi ve daha fazla önceden bilinmeyen gezegeni ortaya çıkarmayı amaçlıyorlar. Böylece olası yerleşilebilir gezegen sayısı artacak.

     NASA

     24 MAYIS 2019

 

447 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir