Dişi Yarasalar, Yiyecek Karşılığında Erkek Yarasalar ile Çiftleşiyor

 

isediyani

Yarasalar üzerinde yapılan bir araştırmada, erkek yarasaların dişilere yiyecek getirdiği, dişi yarasaların da kendisine yiyecek getiren erkek yarasalardan bir tanesini kendine eş olarak seçtiği belirlendi.

     Yarasalar üzerinde yapılan bir araştırmada, erkek yarasaların dişilere yiyecek getirdiği, dişi yarasaların da kendisine yiyecek getiren erkek yarasalardan bir tanesini kendine eş olarak seçtiği belirlendi.

     Daha çok Mısır ve Afrika’da görülen ancak ülkemizin de güney bölgelerinde rastlanabilen ve iri bir yarasa türü olan Mısır meyve yarasaları ile ilgili ilginç bir araştırma yapıldı. Afrika meyve yarasası olarak bilinen bu yarasaların dişileri, kendilerine yiyecek getiren erkek yarasalarla çiftleşiyor.

     Araştırmalar yaklaşık olarak bir yıl sürdü. Araştırma sürecinde, dişi yarasaların ilginç bir şekilde erkek yarasaların ağzından yiyecek aldığını gören araştırmacılar, dişi yarasaların neden böyle bir davranış sergilediğini anlamaya çalıştılar. Üç farklı koloninin incelenme sürecinde, erkek yarasaların dişilere yiyecek getirmelerinin karşılığında, dişi yarasalarla çiftleştiği belirlendi. Ayrıca dişi yarasalar çiftleşeceği erkeği belirlemeden önce, farklı adayların yiyeceklerini deneyip eşi olacak erkek yarasayı seçiyor.

     Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmanın önde gelen ismi Yossi Yovel, bu durumu daha önce bazı hayvanlarda gördüklerini ancak yarasalarda ilk kez böyle bir durumun yaşandığını söyledi. Yarasaların cinsel ilişkiye girmeden haftalar önce böyle bir davranışa başladıklarını ifade eden Yovel, dişi yarasaların kolonilerin alfa erkeklerine odaklanmadığını, gruptaki herhangi bir yarasayı eşi olarak seçebileceğini tespit ettiklerini belirtti. Bununla birlikte dişi yarasaların her üreme döneminde farklı bir eşe sahip olabildiklerini belirten Yosel, dişi yarasaların bu konuda kararlı bir süreç yürütmediklerini ifade etti. Memeli türlerinin % 20’sinden fazlasını yarasaların oluşturduğunu söyleyen yetkili, sayılarının bu kadar çok olmasına rağmen haklarında bilinmeyen pekçok şeyin olduğunu, kimilerinin mağaralarda yaşarken kimilerinin de şehir merkezlerinde yaşamasının, yarasaların farklı davranışlar sergilemesine neden olduğunu söyledi. Yarasaların yıllar boyunca birbirlerini tanımak için uğraştıklarını düşündüklerini belirten Yovel, yarasaları tam olarak anlayabilmek için hâlâ uzun bir sürecin olduğunu ifade etti.

     AJANSLAR

     24 MAYIS 2019

 

244 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir