Hakkari’yi Kadınlar Süslüyor

 

isediyani

Hakkari (Çolamerg) ilimizde girişimci kadınların seralarda yetiştirerek pazarladığı süs bitkileri, kentin birçok noktasını renklendiriyor.

 

     Hakkari (Çolamerg) ilimizde girişimci kadınların seralarda yetiştirerek pazarladığı süs bitkileri, kentin birçok noktasını renklendiriyor. Hakkari’de “Şehrin Gülümseyişleri” sloganıyla biraraya gelen Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi üyesi 13 kadın, “Süs Bitkileri Yetiştiriciliğinde Kadın Çiftçi” projesi kapsamında sera kurmaya karar verdi.

     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından üç yıl önce alınan 250.000 TL destekle Kırıkdağ (Dêzê) köyü Aşağı Derecik (Çemê İsman) mahallesinde 1000 m² alanda iki ayrı sera oluşturan kadınlar, burada yılın belli dönemlerinde süs bitkisi ve sebze yetiştiriyor.

     Mart ayında ektikleri tohumlardan ürün almaya başlayan kadınlar, ürettikleri kadife, horoz ibiği, gazanya, yıldız çiçeği, taflan, pitos, begunya ve petunya gibi süs bitkilerini kentteki kurum, kuruluş, kafe ile park işletmecilerine pazarlıyor. Ürünlerin bahçe ve parklara ekim işlemini de yapan kadınlar, elde ettikleri kazançla aile bütçelerine destek oluyor. Ramazan ayında da günün büyük bölümünü serada ya da çiçek bakımıyla geçiren kadınlar, ürettiklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyor.

     Kooperatif Başkanı Sibel Adıyaman, yaptığı açıklamada, şu sıralar seralarda süs bitkisi üretimi yaptıklarını anlattı. Yetiştirdikleri süs bitkileriyle aynı zamanda peyzaj çalışması yaptıklarını belirten Adıyaman, “13 bayan bu çalışmalarda yer alıyor. Süs bitkilerine talep daha çok kurumlardan geliyor. Bunun yanısıra parklardan, kafelerden de talep var. 13 bayana istihdam sağlıyoruz. Bu çalışmalarda yer alan bayanlar aile bütçelerine katkı sağlıyor” dedi. Son olarak Hakkari Evi’nin bahçesine süs bitkileri yerleştirdiklerini kaydeden Adıyaman, şöyle konuştu: “Mart ayında ekimine başlıyoruz. Bu tohumlar büyüyüp süs bitkisi oluyorlar. Bu hale geldikten sonra da bunları peyzaj çalışmalarında kullanıyoruz. İklime uygun süs bitkisi üretmek zorundayız çünkü iklime uygun olmadığında verim alınamıyor. Kadife, horoz ibiği, gazanya, yıldız çiçeği, taflan, pitos, begonya ve petunya dediğimiz çiçekler ile bunların dışında da süs bitkileri var.” Adıyaman, ürünlere bu sene daha iyi talep olduğunu dile getirerek, “Kadın elinin değdiği herşey güzel, özellikle de çiçekler. Bizim ürettiğimiz çiçekler Hakkari’yi süslüyor. Ramazan ayında oruçlu halde hem seralara gidip çalışıyoruz hem de ekim işini yapıyoruz. Büyük emek veriliyor” ifadesini kullandı.

     ANADOLU AJANSI

     21 MAYIS 2019

750 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir