İnsanlar 120.000 Yıl Önce Kök Bitkileri Pişirerek Yiyorlardı

 

isediyani

Arkeolojik bulgular, insanoğlunun yaklaşık 120 bin yıl önce kök bitkileri ve saplarını pişirip yemeye başladığını ortaya koydu.

 

 

     Arkeolojik bulgular, insanoğlunun yaklaşık 120 bin yıl önce kök bitkileri ve saplarını pişirip yemeye başladığını ortaya koydu.

     Güney Afrikalı ve Britanyalı arkeologlardan oluşan araştırma ekibi, Güney Afrika’nın Doğu Kap (iMpuma – Koloni; Kapa Botjhabela) eyaletindeki Klasies Nehri Mağaraları’nda yaklaşık 120 bin yıl önce Orta Taş Devri’nde yaşayan insan topluluklarından kalan küllenmiş kök bitki kalıntıları buldu. Araştırmacılar, küllenmiş kalıntıların, insanların yumru ve köksap türü kök bitkileri pişirerek yediğine dair en eski bulgular olduğunu belirtti.

     Genetikçiler, homo sapiens’in karbonhidrat sindirim genlerinin çoğalmasının, artan karbonhidrat bazlı beslenmeden kaynaklandığını varsayıyorlar. Güney Afrika’nın Doğu Kap eyaletindeki Klasies Nehri Mağaraları’nda ocakta kızartılmış yaklaşık 120 bin yıllık bitki sapları ve köklerini de bunun kanıtı sayıyorlar. İnsan topluluklarının Orta Taş Devri’nde av aletlerinin ve tekniklerinin gelişmesine karşın 120 bin ilâ 65 bin yıl arasında hâlâ kök bitkileri pişirip yemeye devam ettiklerine dikkati çeken araştırmacılar, bunun çevreyle uyumun yanında dengeli bir diyet alışkanlığının da göstergesi olduğunu ifade ediyorlar. Kök bitkilerini pişirmenin, tarımın ortaya çıkmasından çok önce, insanlık tarihiyle yaşıt bir alışkanlık olduğunu vurgulayan araştırmacılar, insanların balık ve av hayvanlarından elde ettikleri protein ve yağları, kök bitkilerden elde ettikleri nişasta ve potasyumla dengelediğini kaydediyorlar.

     İnsanoğlunun tarıma ve yerleşik hayata bundan yaklaşık 10 bin yıl önce geçtiği tahmin ediliyor.

     Araştırmanın sonuçları Journal of Human Evolution (İnsanın Evrimi Dergisi) dergisinin Haziran 2019 tarihli sayıaında Cynthia Larbey, Susan M. Mentzer, Bertrand Ligouis, Sarah Wurz, Martin K. Jones imzaları ve “Cooked Starchy Food in Hearths ca. 120 Kya and 65 Kya MIS 5e and MIS 4) From Klasies River Cave, South Africa” (Güney Afrika’nın Klasies Nehri Mağaraları’nda 120.000 – 65.000 Yılları Dolaylarında (MIS 5e ve MIS 4 Deniz İzotop Aşaması Aralığında) Ocakta Pişmiş Karbonhidratlı Yemekler) başlıklı makalede yayınlanacak.

     JOURNAL OF HUMAN EVOLUTION

     HAZİRAN 2019

 

991 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir