Kürt İşadamı Hamdi Ulukaya, İş Dünyasının Nobel’ini Aldı

 

isediyani

Kürt işadamı Hamdi Ulukaya, “İş dünyasının Nobel’i” olarak görülen Oslo Business for Peace ödülünün sahibi oldu.

 

     ABD’nin gıda şirketlerinden Chobani (Çobanî)’nin kurucusu ve CEO’su Kürt işadamı Hamdi Ulukaya, “İş dünyasının Nobel’i” olarak görülen Oslo Business for Peace ödülünün sahibi oldu.

     Sosyal ve çevresel etki yaratmayı kendilerine amaç edinmiş liderlere verilen Oslo Business For Peace ödülü, Business for Peace (Barış İçin İş) Vakfı tarafından bu yıl onuncu kez verildi. Ödülü daha önce kazananlar arasında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Virgin CEO’su Richard Branson ve Unilever CEO’su Paul Polman gibi isimler yer alıyor.

     Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Dersimli iş insanı Hamdi Ulukaya ile birlikte bu yıl ödülü kazanan diğer iki isim ise, Dubai merkezli CTG-Committed To Good CEO’su İngiliz Alice Laugher ve Kamerun merkezli GiftedMom’un kurucu ortağı Dr. Agbor Ashumanyi Ako oldu.

     Ulukaya, bu ödüle layık görülmekten dolayı onur duyduğunu belirterek, “Ödülü Chobani’de çalışan tüm kardeşlerim adına gururla kabul ediyorum. Şirketlerin sadece kâra değil, insana odaklandığı bu yeni iş yapma biçimi ve dünyayı daha güzel bir yer kılma çabasının, her modern şirketin kalbinde yatması gerektiğine inanıyorum. CEO’lar olarak bizim daha fazlasına ihtiyacımız yok, daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var” dedi. Bir şirketin kârlılığını daha fazla artıran şeyin içinde bulunduğu topluma hak ettiği değeri vermesi olduğunu vurgulayan Ulukaya, “İş dünyasında insanı merkeze koyarak rekabet etmek ve başarılı olmak mümkün. Bunu yapabilen şirketler dağları yerinden oynatabilecek güce sahip” diye konuştu.

     HAMDİ ULUKAYA KİMDİR?

     Hamdi Ulukaya, 1972 yılında Erzincan (Erzingan)’da dünyaya geldi.

     ABD’de Chobani yoğurt firmasının kurdu. Chobani’nin sahibi, kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve CEO’sudur.

     Hamdi Ulukaya, sadece iş sektöründeki başarısıyla değil, aynı zamanda yaptığı sosyal yardımlar, servetini mültecilere dağıtma, çalışanlarına şirketinden hisse vermesi ile sempati topladı.

     2015 yılında “The Giving Pledg” (Bağış Taahhüdü)’i imzalayarak servetinin büyük bir kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha iyi çözümler sunmak amacıyla “Tent Foundation” (Çadır Vakfı)’u kurdu. “Mülteciler için Ortaklık” (Tent Partnership For Refugees) anlaşması kapsamında Chobani dahil yaklaşık 130 şirket mültecilere istihdam sağlıyor.

     2016 yılında, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla “Chobani Incubator” (Chobani Kuluçka Merkezi)’u kurdu.

     2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla “Hamdi Ulukaya Girişimi”ni kurdu.

     BASNEWS

     18 MAYIS 2019

 

1340 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir