DNA’sı Tamamen İnsan Tarafından Yazılan Yapay Ama Canlı Bir Organizma Üretildi

 

isediyani

DNA’sı tamamen insan tarafından yazılan, yapay ama canlı bir organizma üretildi.

 

 

     DNA’sı tamamen insan tarafından yazılan, yapay ama canlı bir organizma üretildi.

     İngiliz bilim insanları, laboratuar ortamında üretilmiş olan bir DNA’dan, Escherichia coli (E. coli) bakterisi üretmeyi başardılar. İngiltere’de yapılan araştırmada, E.coli bakterisinin binlerce sayfalık genetik kodunun dökümü yapıldı ve bakteri daha basit bir kodla yeniden üretildi.

     Genetik bilimciler, tarihte ilk kez tamamen yapay ve insan tarafından yazılmış bir DNA koduna sahip olan, aynı zamanda da yaşayan bir organizma üretti. Cambridge Üniversitesi’nde iki yıl süren bir çalışmanın sonucunda, E.coli bakterisinin DNA kodları tek tek belirlenip yeniden tasarlandı; böylece sentetik (yapay) bir DNA elde edildi.

     Bakterinin çoğalmaya başladığını belirten bilim insanları, çoğalan bakterilerinde DNA yapısının üretilenle uyum içerisinde olduğunu ifade ettiler. Bu bakterinin önümüzdeki yıllarda, önemli moleküllerin üretilmesi için kullanılabileceği düşünülüyor.

     Labaratuarda üretilen E.coli bakterisinin, normalde toprakta ve insan bağırsağında yaşayan doğal versiyonuna benzediği ama yaklaşık dört kat daha az sayıda genetik kodla hayatta kaldığı belirtildi. “Syn61” adı verilen bakterinin canlı olduğu, doğal versiyonundan biraz daha uzun göründüğü, daha yavaş ve yeni biyolojik kurallara dayalı olmakla birlikte çoğalabildiği açıklandı.

     Araştırmacılar, bakterinin bu yapay kodla hayatta kalabilmesinin, gelecekte ilaç yapımı veya virüs direnci gibi konularda fayda sağlayacağını söylüyor.

     Bilindiği üzere bilim insanları daha önceden benzer çalışmalar yapmışlardı. Laboratuar ortamında üretilen sentetik genom, bakteri hücrelerine verilmiş, ardından da bakterilerin bu genoma göre çoğaldıkları gözlemlenmişti. Bu kez genomu tam anlamıyla yaşayan bir bakteriye dönüştüren bilim insanları, laboratuarda oluşturdukları sentetik genomun daha öncekilere göre daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ifade ettiler.

     Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda, üretilen bakterinin tamamen yeniden kodlanmış genoma göre çoğaldığı ve bu çoğalmanın sonucunda oluşan yeni organizmaların da sentetik genomla tamamen uyum içerisinde olduklarını açıkladılar. Yapılan bu çalışmaların ardından bilim insanları bu bakterinin, önemli moleküllerin üretilmesinde kullanılabileceğini ve canlıların genetik kodlamalarının nasıl olduğuna dair bilgiler verebileceğini düşünüyorlar.

     THE GUARDIAN

     15 MAYIS 2019

 

690 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir