20.000’den Fazla Kelimenin Bulunduğu “Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü”nün Yazarı Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu) Vefat Etti

 

isediyani

Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerine katkılarıyla tanınan araştırmacı – yazar Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu) hayatını kaybetti. Ahmed Dirihî, 70 yaşındaydı.

 

     Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerine katkılarıyla tanınan araştırmacı – yazar Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu) hayatını kaybetti. Ahmed Dirihî, 70 yaşındaydı.

     14 yıl süren araştırmalar sonucunda ilk Kürtçe bitki isimleri sözlüğü olan ve 20.000’den fazla bitki adının yer aldığı “Ferhenga Navên Nebatan a Kurdî” (Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü) adlı muazzam eseri yazan ziraat mühendisi Ahmed Dirihî, bugün Diyarbakır (Diyarbekir)’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Dirihî uzun zamandır yakalandığı ağır hastalıktan dolayı hastanede tedavi görüyordu.

     Ahmed Dirihî’in cenazesi, memleketi olan Bingöl (Çêwlîk) ilinin Yeniköy (Çılkanî) köyüne götürülerek defnedildi.

     AHMED DİRİHÎ (AHMET KASIMOĞLU) KİMDİR?

    Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu), 1949 yılında Bingöl (Çêwlîk) il merkezine bağlı Yeniköy (Çılkanî) köyünde hayata gözlerini açtı.

     Üniversitede “Ziraat Mühendisliği” bölümünden mezun oldu.

     Uzmanlık alanı Kürdistan’daki doğal bitkiler üzerineydi. 14 yıldır Kürdistan’daki doğal bitkiler üzerine araştırmalar yaparak sözlük oluşturdu ve yayınladı. 20 binden fazla kelimenin bulunduğu Kürtçe sözlükte, bitki isimlerinin Türkçe ve Latince karşılıkları da yer alıyor. Kitap, “Ferhenga Navên Nebatan a Kurdî” (Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü) ismiyle çıktı. 14 yıllık çalışmanın eseri olan 168 sayfalık bu kitap, Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yayımlandı.

     Ahmed Dirihî daha önce sözlük çalışmasına ilişkin olarak, “Ben ziraat mühendisiyim, işim bu. Gençken dikkatimi çekti. Gezdiğim yerlerde baktım, farklı farklı isimler var, bunların toplanmasının iyi olacağını düşündüm. 1999 yılında başladım. İlk olarak sadece otları yazdım, sonra baktım bütün bitkileri yazmam lazım. Başladığım zaman anneme söyledim. Gidip bir sürü ot toplayıp getirdi. Hepsini tek tek tanıttı. Bu çalışmama ivme oldu. Halkımızın ihtiyacıdır diye düşündüm. Böyle eser ortaya çıkarırsak iyi olacağını düşündüm. Önce kendi çevremden başladım. Onlardan topladım. Böyle böyle 20 bin kelime oldu” ifadelerini kullanmıştı.

     Ahmed Dirihî ayrıca 20 yılı aşkın süre içerisinde Zaza Kürtçesi’yle yayın yapan Vate dergisi grubunda yer aldı. Kürtçe’nin Zazaca lehçesinin yaşam içerisinde standartlaşması çalışmaları yürüttü. Bunun yanısıra, Zazaca lehçesini geliştirme ve standartlaştırma çalışmaları kapsamında Vate Çalışma Grubu ve Ziwan – Kom’da çalışmalar yaptı. Makaleleri Vate Dergisi ve Newepel’de yayınlandı.

     Araştırmacı – yazar kimliğinin yanısıra siyasetçi kimliğiyle de önplanda olan Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu), Kürdistan Demokrat Platformu (PDK) içerisinde de yıllardır siyaset yapıyordu.

     Sediyani Haber olarak kıymetli çalışmalarıyla halkımıza müstesna bir hizmette bulunmuş olan Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu)’ye Allah’tan rahmet, başta ailesi ve okurları olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     RÛDAW, BASNEWS, SEDİYANİ HABER

     13 MAYIS 2019

 

1749 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir