Ömrünü Dînlerarası Barışa Adayan 100 Yaşındaki Ganalı Müftü: Osman Şerubutu

 

isediyani

Batı Afrika ülkesi Gana’nın müftüsü 100 yaşındaki Şeyh Osman Şerubutu, İslam’ı “kötülük ve nefret dîni” olarak gören bakışı, İslam’ın “sevgi, barış ve bağışlayıcılık dîni” olduğu görüşüyle değiştirmeye çalışıyor.

     Sri Lanka’da IŞİD’in üstlendiği ve 250’den fazla kişinin öldüğü Paskalya bombalamalarının gerçekleştiği gün, Batı Afrika ülkesi Gana’nın müftüsü 100 yaşındaki Şeyh Osman Şerubutu, bir kiliseyi ziyaret etmişti. Müftü Şerubutu’nun bu tutumu kimileri tarafından eleştirilse de, ülkedeki en üst düzey Müslüman dîn adamı, geride bırakacağı mirasın, dînlerarası uyum ve barış olmasında kararlıydı. Şerubutu’nun kiliseyi ziyaret ettiği fotoğrafı sosyal medyada viral oldu.

     26 yıldır ülkedeki Müslüman azınlık için çalışan Şeyh Şerubutu, başkent Akra’daki Merkez Camii’nde her Cuma günü, İslam’ın köklerinin barış ve sevgide olduğunu vaaz ediyor. BBC’ye konuşan sözcüsü Aremeyao Şeybu, Şerubutu’nun amacını, “İslam’ı kötülük ve nefret dîni olarak gören bakışı, İslam’ın sevgi, barış ve bağışlayıcılık dîni olduğu görüşüyle değiştirmeye çalışıyor” şeklinde anlatıyor.

     Vaazları arasındaki bir başka başlıksa, maddiyata ilişkin. Şerubutu’nun vaazlarını dinleyen cemaat, O’nun maddiyata olan düşkünlüğü “açgözlülük” olarak tanımladığını biliyor.

     Başkentteki Fadama mahallesindeki evinin kapısının herkese açık olduğunda da ısrarlı. Her sabah yüzlerce kişi, evinin oradaki çeşmeden su almak için geliyor. Akşamları da bir başka kalabalık da dağıtılan sıcak yemek için toplanıyor.

     Şerubutu, kişisel girişimleri ile yüzlerce öğrenciye de burs ayarlamayı başarmış.

     Ülkenin % 18’lik bir kısmını Müslümanlar oluşturuyor ve iki dîne mensup Ganalılar arasında tarihte hiç savaş yaşanmadı. Zaman zaman ortaya çıkan gerilimlerde ise Şerubutu, bizzat arabulucu olarak rol üstleniyor. 2019’un başlarında, kendisi ile ilgili bir Hristiyan dîn adamının “ölebileceği” tahmini yapması sonrası başlayan olayları yatıştırmayı başarmıştı.

     100 yaşındaki dîn adamı, 13 dîn adamının bulunduğu Ulusal Barış Konseyi’nin de üyesi.

     100 yaşındaki Şeyh Şerubutu, bugüne kadar 5000’den fazla evlilik seramonisi yönetti, 4000’den fazla cenaze namazı kıldırdı, 10000 çocuğun isim törenini yönetti.

     74 yaşındayken ülkenin ilk müftüsü olan ve 26 yıldır bu görevi yürüten Şerubutu’dan sonra yerine kimin geçeceği henüz belirlenmedi. Yerine geçecek halefinin de öğrencisi olacağı ve O’nun barışçı kimliğini devam ettireceği tahmin ediliyor.

     Ancak Şerubutu, müftülük görevini henüz bırakmak niyetinde değil. Sözcüsü aracılığı ile yaptığı açıklamada bunun altını kalın bir çizgiyle vurguluyor: “Yaşlıyım, güçlüyüm ve hayat doluyum. Görebiliyorum ve herhangi bir aletin yardımı olmadan okuyup yazabiliyorum. Tanrı’yı hayatımın merkezine almak, bana iç huzur ve dinginlik verdi.”

     BBC

     13 MAYIS 2019

 

845 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir