Ceylanpınar’da Ceylanların Sayısı Giderek Artıyor

 

isediyani

Nesli tükenme tehdidi altında bulunan “gazella subgutturosa” türü dağ ceylanları, Şanlıurfa (Riha) ilimizin Ceylanpınar (Serê Kani) ilçesindeki TİGEM’de koruma altında. 

 

     Nesli tükenme tehdidi altında bulunan “gazella subgutturosa” türü dağ ceylanları, Şanlıurfa (Riha) ilimizin Ceylanpınar (Serê Kani) ilçesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)’ne bağlı işletmede koruma altında. Koruma altına alındığında 23 ceylanın bulunduğu işletmede ceylan sayısının doğumlarla 1650’yi bulması bekleniyor.

     Dünyada ender bölgelerde yaşayan dağ ceylanlarının ülkemizde en çok bulunduğu illerin başında Urfa geliyor. Kentte, türkülere de konu olan ve Ceylanpınar ilçesine adını veren dağ ceylanları, doğal ortamlarının bozulması ve neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalması nedeniyle 1977 yılında koruma altına alınmıştı. Koruma altına alındığında 23 ceylanın bulunduğu Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü’nde 825 dekar alanda yapılan çalışmalarla 750 olan hayvan sayısının doğumlarla 1650’yi bulması öngörülüyor.

     Doğal özelliklerini kaybetmemeleri için insanlardan mümkün olduğunca uzakta, kendileri için oluşturulan doğal alanlarda yaşayan ceylanlara, zaman zaman yem desteği de sağlanıyor. Koruma altında tutulan dağ ceylanlarının bu yıl yaklaşık 900 yavru vermesi bekleniyor. Ceylanların yavruları ise 1 yaşına geldiği zaman talep edilmesi durumunda yetiştiricilere ve hayvanseverlere satılıyor.

     Hayvancılıktan Sorumlu İşletme Şefi Bora Sarıçam, 23 çift ile başlanan koruma çalışmalarında ceylanların sayısının 750’ye ulaştığını söyledi. Ceylanların Kasım ve Ocak aylarında çiftleştiğini, Nisan ile Haziran aylarında da yavruların dünyaya geldiğini anlatan Sarıçam, şöyle konuştu: “Sayılarımız günden güne artmaktadır. Ceylanları Temmuz ile Ekim ayları arasında yetiştiricilere çift olarak satıyoruz. İkizlik oranı % 30 – 40 civarında. Doğal merada besleniyorlar ve yetişiyorlar ama zaman zaman beslenme konusunda takviye de yapmaktayız. Doğum süresince hayvanlara müdahale etmiyoruz, çünkü yabanî hayvanlar olduğu için yakalama gibi birşey olmaz. Hayvanlar ürkek oldukları için olduğunca sessiz, sakin bir bölge sağlıyoruz ve rahatsız etmiyoruz. Yoksa tellere vurup kendilerine zarar verirler. Doğumları sırasında gün içinde alanı gezerek yavruları kontrol ediyoruz, hastalığı varsa ilgileniyoruz.” Bora Sarıçam, şu anda doğumların devam ettiğini ve bu nedenle hassas bir dönem yaşadıklarına dikkati çekerek, “Bir aksilik yaşanmazsa yaklaşık 900 yavru bekliyoruz. Yavruları 1 yaşına geldikten sonra Temmuz ayı gibi yetiştiricilere ve meraklılarına talepleri doğrultusunda ücreti karşılığında satıyoruz” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI

     12 MAYIS 2019

 

987 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir