Yarasa Kanatları Olan Bir Dinozor Türü Keşfedildi

 

isediyani

Çin’de yarasa benzeri kanatları olan yeni bir dinozor türünün fosili bulundu.

 

 

 

     2017 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Liaoning eyaletinde bulunan fosillin yarasa kanatlı yeni bir dinozor türüne ait olduğu anlaşıldı.

     “Nature” dergisinde 8 Mayıs 2019 günü Min Wang, Jingmai K. O’Connor, Xing Xu ve Zhonghe Zhou imzasıyla yayınlanan “A New Jurassic Scansoriopterygid and the Loss of Membranous Wings in Theropod Dinosaurs” (Yeni bir Jurassic Scansoriopterygid ve Theropod Dinozorlarında Membranöz Kanatların Kaybı) başlığı ile yayınlanan makaleye ve sözkonusu makalenin “National Geographic” internet sitesinde yapılan haberine göre, 63 milyon yıl önce, Çin ormanlarında yaşayan ve ağaçtan ağaca süzülen, yarasa kanatlı küçük dinozora ait olduğu belirlenen fosil, yeni bir tür olarak tanımlandı.

     “Ambopteryx longibrachium” adı verilen yeni dinozor türüne ait fosil kalıntıları, 2017’de Liaoning eyaletinde bulundu. Keşfedilen yeni türün, 163 milyon yıl önce Çin ormanlarında yaşamış küçük bir dinozora ait olduğu kaydedilen çalışmada, 32 cm uzunluğunda ve 306 g ağırlığındaki bu türün kanatlarında yarasa benzeri zar yapıları bulunduğu ifade edildi. “Ambopteryx”in “Scansoriopterygid” adı verilen dinozor ailesinin üyesi olduğu belirtildi.

     Çinli bilim insanları 2015 yılında da, “Yiqi” adını verdikleri, “Scansoriopterygid” ailesinden benzer özelliklere sahip, yarasa benzeri kanatları olan bir dinozorun keşfini duyurmuştu. Ancak bilim insanları yeni keşfedilen “Ambopteryx”in, dış görünüşü ve fenotipik özellikleri bakımından “Scansoriopterygid” ailesinin daha belirgin bir üyesi olduğunu belirtti.

     Yeni keşfedilen fosilde, kanat zarını gergin tutan iğnemsi eklemlerin yanında, bir kanadında, kanat zarının izleri olduğu sanılan kahverengimsi film benzeri bir doku bulunduğu ifade edildi. Çalışmada, “Ambopteryx”e ait olan kalıntılarda, tüyler ile tüyleri omurgaya bağlayan kuyruk sokumunun fosilleştiğine dikkat çekildi.

     Çalışmaya önderlik eden paleontolog Mn Wang, “Ambopteryx” fosilinde bulunan yumuşak dokunun, yarasa benzeri uçuş için daha fazla kanıt sağladığını fakat türün tam olarak uçma yeteneğine sahip olduğunu sanmadıklarını belirtti.

     NATURE, NATIONAL GEOGRAPHIC

     8 MAYIS 2019

 

268 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir