İsveç Taekvando Millî Takımı’nın Başına Kürt Antrenör Getirildi

 

isediyani

İsveç Taekvando Federasyonu, millî takımı 2024 Dünya Olimpiyatları’na hazırlaması için Kürt antrenör Ahmed Tallebanî ile anlaşma imzaladı.

 

 

     İsveç Taekvando Federasyonu, millî takımı 2024 Dünya Olimpiyatları’na hazırlaması için Kürt antrenör Ahmed Tallebanî ile anlaşma imzaladı.

     Aslen Kerküklü olan Tallebanî, İsveç başta olmak üzere İskandinavya ülkelerinde tanınan bir taekwondo ustası ve bu alanda çok sayıda ödül aldı. İsveç, Avrupa ve dünya çapında birçok turnuvaya katılan ve kendi takımıyla büyük başarılar elde eden Tallebanî, İsveç Tekvando Millî Takımı’nı 5 yıl boyunca eğitecek.

     AHMED TALLEBANÎ KİMDİR?

     Azad Kürdistan’ın şu anda işgal altındaki Kerkük şehrinden olan Ahmed Tallebanî, sorunlar nedeniyle 16 yaşındayken ülkesini bırakarak Avrupa’ya gitti ve burada büyük sıkıntılarla karşılaştı. Yaşadığı trajediler ve yoksunluklardan dolayı okula gidemeyen Tallebanî, spor alanında kendini geliştirerek dünyaca çapında bir yıldız olmayı başardı.

     1996 yılında düzenlenen Uluslararası Türkiye Açık Taekwondo Turnuvası’na katılan Ahmed Tallebanî, ilk başarısını burada elde etti.  Türkiye’nin “vatandaşlık” teklifini kabul etmediğini dile getiren Tallebanî, “Türkiye vatandaşlığını redetmemin sebebi, ülkeye karşı olmamdan kaynaklanmıyordu. Avrupa’nın kalbinde hedeflerime ulaşmanın hayâllerini kuruyordum” diye konuştu.

     Önce Almanya’ya giden Tallebanî, daha sonra İsveç’e yerleşti. Bir yıl içinde kendi özel takımını kuran Tallebanî, “11 sporcuyla başladım, şimdi ise İsveç’te birinciyiz. Birkaç defa daha birinci olduk. Son yıllarda hep birinci, ikinci veya üçüncüyüz” ifadelerini kullandı.

     Lion (Aslan) adını koyduğu takımı taekwondo alanında İsveç ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada büyük başarılar elde etti. Ahmed Tallebanî, “Takımımdaki sporcuların tümü yetenekli ve başarılıdır. Ne mutlu bize ki takımımızda dünya 6.’sı ve Avrupa 2.’si var” diye konuştu.

     Taekvando alanında siyah kuşağın 7. derecesine sahip olan Tallebanî’nin ayrıca “Grandmaster” sertifikası var (Taekwondo sporunda siyah kemerin 9 derecesi bulunuyor). Uluslararası eğitimci ve hakem olarak da çalışan Tallebanî, bugüne kadar İsveç dışında 130 müsabakaya hakemlik yaptı.

     İsveç Taekwondo Federasyonu ile anlaşma yapan antrenörler için 6 ay ile 1 yıl arasında test süresi var. Geçtiğimiz Eylül ayında başlayan Tallebanî ile, başarısından dolayı test süresi dolmadan anlaşma imzalandı. Böylece Kürt antrenör, İsveç takımını 2024 yılında düzenlenen olimpiyatlara hazırlayacak.

     İsveç Millî Takımı’nı olimpiyatlar için eğitecek olan Kürdistanlı Ahmed Tallebanî, en büyük hayâlinin Kürt gençlerini de olimpiyatlara taşımak olduğunu söyledi. Tallebanî, “Yokotobori şehrinde olduğumdan dolayı Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nda oy kullanan ilk Kürd’üm. Spor salonum da referandumda oy verme işlemleri için kullanıldı” dedi.

     RÛDAW

     9 MAYIS 2019

 

326 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir