Eber Sarısı Çiçeğini Koparanlara 60 Bin TL Ceza!

 

isediyani

Afyonkarahisar (Qerehisar-ı Sahib) ilimizin Bolvadin (Polibotum) ve Çay (Âş-ı Çay) ilçeleri sınırlarında bulunan Eber Gölü’nde yetişen “Eber sarısı” çiçeğini koparanlara ve taşıyanlara 60 bin TL para cezası veriliyor.

     Afyonkarahisar (Qerehisar-ı Sahib) ilimizin Bolvadin (Polibotum) ve Çay (Âş-ı Çay) ilçeleri sınırlarında bulunan Eber Gölü’nde yetişen, endemik türler arasında yer alan “Eber sarısı” çiçeğini koparanlara ve taşıyanlara 60 bin TL para cezası veriliyor.

     “Baklagillerin kraliçesi” olarak adlandırılan Eber sarısı, dünyada sadece Eber Gölü ve Akşehir Gölü çevresinde yetişiyor. Her yıl onlarca bilim insanı ve fotoğrafçı, bu türleri fotoğraflamak üzere bölgeye geliyor.

     Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, AKÜ Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DOKOBİM) Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, yaptığı açıklamada, “piyan bitkisi” olarak da bilinen Eber sarısının 1983 yılında bilim dünyasına tanıtıldığını söyledi.  Özellikle Eber Gölü’ndeki alanın bu bitki için önemli olduğuna işaret eden Erişmiş, “Burası Doğa Koruma ve Millî Parklar tarafından tamamen çitle çevrildi. Korunaklı bir alan. Bu alan içerisinde Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açan, baklagil özelliğinde, nesli tehlike altında olan bir tür. Doğa fotoğrafçılarının da ilgisini çekiyor. Çok dar bir alanda yaşayan, onun için de korumamız gereken bir bitki. Burada yetişmesinin en önemli sebeplerinden biri, bölgenin mikroklimatik özelliğe sahip olması. Alanın bu özelliğinin devamı için de su ve nem dengesinin titiz şekilde korunmasını gerektiriyor. Bu bakımdan da özel bir alan” dedi. Erişmiş, sözkonusu bitkinin Eber havzasında tek noktada bulunduğunu dile getirdi. Koruma altındaki bitkiye zarar verenlere ve koparanlara cezaî işlem uygulandığına değinen Erişmiş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bitkiyi özgün kılan en önemli özelliklerden biri de tek çiçekten üç meyve vermesi. Boyu ortalama 30 – 85 cm’ye kadar uzuyor. Eber sarısı, otsu ve yıllık çalı formunda bir özelliğe sahip türümüz. Bu tür endemik türlerin biyo kaçakçılık kapsamında bir yerden bir yere izinsiz taşınması, çevre düzenlemesi tüzüğü kapsamında 60 bin lira para cezası ile cezalandırılıyor. Burası zaten korunan bir alan.”

     Eber Gölü alan kılavuzu ve rehberi Kadir Ateş de fotoğraf gruplarının bu eşsiz güzelliği görmek için Türkiye’nin birçok yerinden sadece bu çiçekleri çekmek amacıyla bölgeye geldiğini anlattı. Endemik bir bitki olduğu için bunun fotoğrafçıların ilgisini çektiğinin altını çizen Ateş, “Önümüzdeki hafta TBMM fotoğraf grubu ve Ankara fotoğraf grubu gelecek. Ondan sonra İzmir’den gelecekler. Türkiye’nin birçok yerinden sadece bu Eber sarısını, Eber’in nilüferlerini görme amaçlı turlar düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

     Doğa fotoğrafçısı Muhammet Balı ise daha önce Eber Gölü’ne defalarca geldiklerini belirterek, “Gerek kuşları gerek doğal güzelliği ve en başta Eber sarısı ilgimizi çekiyor. Doğa fotoğrafçıları olarak mevsiminde gelip bu bitkiyi fotoğraflama şansımız oluyor. Endemik bitki olduğu için de mutlaka korunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

     ANADOLU AJANSI

     9 MAYIS 2019

 

205 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir