Evrende Antimadde Konusunda Saklı Bir Sır Ortaya Çıkarıldı

 

isediyani

Evrenimizdeki en büyük sırlar arasında antimadde ve kara madde bulunuyor. Görünüşe göre bu gizemli yapıların kendi sırlarının bile sırları var.

 

     Evrenimizdeki en büyük sırlar arasında antimadde ve kara madde bulunuyor. Görünüşe göre bu gizemli yapıların kendi sırlarının bile sırları var. Yeni araştırmaya göre antimadde, tıpkı made gibi dalgalar ve parçacıklar halinde bulunabiliyor.

     İtalyan ve İsviçreli bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda, antimaddenin hem parçacık hem de dalga halinde bulunabildiği keşfedildi. Bunun anlamı da antimaddenin daha önceki teorilere uygun olarak kuantum mekaniklerine göre hareket ettiğini ortaya çıkardı. Haliyle bu çalışma antimadde konusunda daha fazla merak uyandırmış oldu.

     Büyük Patlama’ya göre evrene eşit miktarda madde ve antimadde salmış olmalı. Ne yazık ki antimaddeyi bulmak inanılmaz derecede zor. Bütün bu antimadde nereye gitti? Araştırmacılar eksik bir materyali mi arıyor? Bu konuda birkaç cevap var.

     Yeni araştırma ise bu konuda netlik sağlamayı amaçlıyor. Maddenin aynı zamanda dalga özelliğine de sahip olduğunu ispatlamayı amaçlayan 2000 yıllık bir deneyi tekrarlayan araştırmacılar, bu esnada kendi değişikliklerini de yaptı. Yapılan çalışmalarda antiparçacıklardan pozitronların da kendi karşıtları ile aynı özellikleri taşıdığı ortaya çıktı. Yani hiçbir şey olduğu sanılan antimadde birşey çıktı. Antimadde parçacıkları, gözlenirken ayrı ayrı hareket etseler de gözlenmediklerinde karmaşıklaştı ve dolaşıklık göstermeye başladı.

     Antimaddenin yapısını ve nasıl hareket ettiğini çözmek, ileride enerji üretimi ve uzay yolculuğu için madde ve antimadde etkileşiminde ortaya çıkan enerji kullanılabilir. Bu enerji o kadar büyük ki, verimli kullanmanın yolu bulunursa yıldızlararası yolculuğu da mümkün kılacaktır.

     Bulunması çok zor olan antimadde, ayrıca oldukça pahalı. NASA’ya göre 1 gr antihidrojenin fiyatı 62, 5 trilyon Dolar. Bu kadar pahalı ve nadir birşey de her yerde bulunmuyor ve fizikçiler hâlâ antimaddenin yapısını teorik olarak çözmeye çalışıyor.

     TNW

     8 MAYIS 2019

 

182 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir