Aras Kuş Cenneti’nde 11 Yılda 105.000 Kuş Üzerinde Bilimsel Araştırma Yapıldı

 

isediyani

Kuş bilimi açısından dünyadaki en önemli istasyonlar arasında yer alan Iğdır (Reşqelas) ilimizdeki Aras Kuş Cenneti’nde, 11 yılda 105 bin kuş üzerinde bilimsel araştırma yapıldı.

 

     Kuş bilimi açısından dünyadaki en önemli istasyonlar arasında yer alan Iğdır (Reşqelas) ilimizdeki Aras Kuş Cenneti’nde, 11 yılda 105 bin kuş üzerinde bilimsel araştırma yapıldı.

     “Dünya Kuş Göç Yolları” listesinde yer alan ve aktif olarak kuş halkalanmasının yapıldığı noktalardan biri olan Aras Kuş Cenneti ve Halkalama İstasyonu’nda bilimsel çalışmalar sürüyor. Yurdun düzenli kuş halkalama istasyonları arasında yer alan ve Ramsar kriterlerine uygun olan Aras Kuş Halkalama İstasyonu’nda Kuzey Doğa Derneği, Iğdır Doğa Koruma ve Millî Parklar Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi tarafından çalışma yürütülüyor.

     Iğdır’ın Tuzluca (Qulp) ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı (Çêrıka Jor) köyünde bulunan, Aras Nehri’nin doğal arazisindeki kuş cenneti, Afrika’nın yanısıra Rusya, Litvanya, Estonya, Ukrayna, Finlandiya, Polonya, Avusturya ve Çekya gibi ülkelerden gruplar halinde gelen kuşlara evsahipliği yapıyor.Aras Kuş Cenneti’nde kuş halkalama çalışmaları 2006’dan beri yapılıyor.

     Kuzey Doğa Derneği Başkanı da olan Utah Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, yaptığı açıklamada, istasyonun dünya kuş bilimi açısından önemli bir merkez olduğunu söyledi. Kuş merkezinin birçok önemli başarıya imza attığını ifade eden Şekercioğlu, şunları söyledi: “Bugüne kadar Kuzey Doğa Derneği olarak, Kafkas, Koç, Utah ve Iğdır Üniversitesi işbirliğiyle içerinde, Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü’nün sağladığı izin ve destekle 290 kuş türü kaydettik, 105 binden fazla kuşu halkaladık.”

     Aras Kuş Cenneti ve Halkalama İstasyonu’nda görevli uzman biyolog Emrah Çoban, kuşların göç yollarının ve iklim değişiklikleriyle ilgili çalışmaların da araştırıldığını aktararak, “Toplamda 11 yılda 100 binin üzerinde kuşa halka taktık. Ülkemizin bu alanı 11 yıllık bir çalışmanın neticesinde dünya kuş göç haritasındaki yerini aldı. Bu da şu demek oluyor: Burası göçmen kuşlar için çok önemli bir alan. Bu mânâda buranın koruma altına alınması gerektiğine inanıyorum, çünkü bilimsel veri toplamada alanda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç var” diye konuştu. Bu alanın ekosistemin sürekliliği açısından önem taşıdığını ifade eden Çoban, “Bu alan sadece kuşlar için değil, biyoçeşitlilik olarak da diğer canlılar için önemlidir. Buraya gelen kuşlar, buradaki canlılarla besleniyorlar ve bu da canlı sürecinin dengede devam etmesine neden oluyor. Aras Vadisi’nin kenarındaki bu kuş cennetinin ekosistemin devamlılığı açısından korunma altına alınması gerekmektedir” sözlerine yer verdi.

     ANADOLU AJANSI

     8 MAYIS 2019

 

193 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir