Elazığlı Kürt Gazeteci – Yazar Dilşa Demirbag – Sten, Nobel Merkezî Yönetim Kurulu Üyesi Oldu

 

isediyani

İsveç vatandaşı Kürt hanım gazeteci – yazar Dilşa Demirbag – Sten, “Nobel Merkezî Yönetim Kurulu Üyesi” oldu.

 

 

     İsveç vatandaşı Kürt gazeteci – yazar Dilşa Demirbag – Sten, “Nobel Merkezî Yönetim Kurulu Üyesi” oldu. Nobel Ödülü Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Elazığ (Mezire) ilimizin Kovancılar (Qowançiyan) ilçesinden olan Dilşa Hanım, Nobel Komitesi tarafından Merkez Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.

     Konuya ilişkin açıklama yapan Dilşa Demirbag – Sten, “Onur duyuyorum ve Nobel Merkezi’nin bir üyesi olarak çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

     DİLŞA DEMİRBAG – STEN KİMDİR?

     Gazeteci ve yazar Dilşa Demirbag – Sten, 10 Ekim 1969 tarihinde Elazığ (Mezire) ilimize bağlı Kovancılar (Qowançiyan) ilçesinin Gülçatı (Kirvan) köyünde doğdu.

     1976 yılında 6 yaşındayken ailesiyle beraber İsveç’e taşındı.

     Karlstad ve Uppsala şehirlerinde büyüyen Dilşa, ailesinin zorla evlendirmek istemesi üzerine başkent Stockholm’a taşındı.

     İsveç Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin yanısıra Stockholm Üniversitesi’nde “Siyaset Bilimi” ve “Tarih” alanlarını dereceyle bitirdi.

     İsveç’te yaşayan Dilşa Demirbag – Sten, gazeteci – yazar olmasının yanısıra, birçok edebî kurum ve grubun kuruluşunda rol aldı. Kültürel alanlarda ve insan hakları sahasında yaptığı başarılı girişimlerinden dolayı çok sayıda ödül aldı.

     2018’den bu yana İsveç Hükûmeti’nde Ayrımcılığa Karşı Delegasyonu üyesi. İsveç Kraliyeti’nin uzman konseyinin üyesi olan Demirbag – Sten, İsveç Küreselleşme Konseyi eski üyesi. Aynı zamanda İsveç Devlet Kurumu Sanat Konseyi üyesi.

     2019’da İsveç Basın Konseyi’ne üye oldu.

     Dilşa Demirbag – Sten, AllBright vakfının eski yönetim kurulu üyesi olmakla beraber İsveç Kızılhaç, Linnaeus Üniversitesi, İsveç Enstitüsü Ulusal Tiyatro’nun eski yönetim kurullarında yer aldı. İsveç Hümanist Birliği ve düşünce kuruluşu FORES’te görev aldı.

     Dilşa Demirbağ – Sten geçmişte Expressen, Östgöta Correspondenten, Göteborgs – Posten, Dagens Nyheter, Fokus ve Axess gibi İsveç gazetelerinde çalışma, yazıları ve araştırmalarıyla katkıda bulundu.

     Uluslararası Af Örgütü’nde İsveç Entegrasyon Bakanı Leif Blomberg’in özel danışmanı olarak çalıştı.

     Dilba, Dilnarin, Dilber ve Hasan adlarında 4 kardeşi var.

     RÛDAW

     7 MAYIS 2019

 

527 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir