Mardin’in Unutulmaktan Kurtarılan Bereket Bayramı: Bilalî Şenlikleri

 

isediyani

Mardin (Mêrdîn)’de bahar ve bereket bayramı olarak nitelendirilen, Kürdistan’da tahıl hasadının başlangıcından kaynaklandığı tahmin edilen ve ismini sahabe Bilal-i Habeşî’den aldığı rivayet edilen Bilalî Şenlikleri yapıldı.

     Mardin (Mêrdîn)’de bahar ve bereket bayramı olarak nitelendirilen, binlerce yıldır Mayıs ayının ilk haftasında kutlanan, Kürdistan’da tahıl hasadının başlangıcından kaynaklandığı tahmin edilen ve ismini İslamiyet’in ilk yıllarında insanları namaza çağıran sahabe Bilal-i Habeşî’den aldığı rivayet edilen Bilalî Şenlikleri yapıldı.

     Bilalî Şenlikleri, Mardin’in kaybolmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel miraslarındandı. Ancak binlerce yıldır aralıksız kutlanan şenlikler kan davası yüzünden 50 yılı aşkın süre kutlanamadı.

     Yaklaşık 5 yıl önce Mardin Müzesi’nin sözel tarih çalışmaları ile belgelendi ve yeniden yaşatılmaya başlandı. 4 yıldır aralıksız kutlanan şenliklerin temel özelliği, herkesin getirdiği tahıl ürünlerinin kaynatılarak birlikte ziyafete dönüştürülmesi.

     Bahar ve bereket bayramı olarak binlerce yıldır Kürdistan’da Mayıs ayının ilk haftasında kutlanan ve hasat döneminin başlangıcı kabul edilen Bilalî Şenlikleri, bu yıl merkez Artuklu ilçesinin Alımlı mahallesinde gerçekleştirildi. Çevre il ve ilçelerden yoğun katılımla yapılan programda dûâlar edildi, yemekler pişirilip dağıtıldı. Vatandaşlar müzik eşliğinde halay çekip eğlenirken, çocuklar da uçurtma uçurdu.

     Mardin Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, bu tür şenliklerin Mardin turizmine katkı sağladığını belirtti. Şenliklere ilginin yoğun olduğunu aktaran Aydın, “Bu şenlik yüzyıllardır kutlanıyordu ancak 50 yıl kadar ara verildi. 4 yıldır yeniden şenliği yapmaya başladık. Amacımız bunu yaparken halkı eğlendirmek, sevindirmek, manevî değerleri yeniden hatırlatmak” dedi. Aydın, bu tür şenliklerin olmasının, Mardin’de güven ve huzurun olduğunun göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

     Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan da bahar ve bereket bayramı olarak nitelendirilen Bilalî Şenlikleri’nin dördüncüsünü düzenlediklerini söyledi. Şenliğin binlerce yıldır kutlanan bereket bayramları arasında yer aldığını anımsatan Erdoğan, “4 senedir kaybolmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel mirası canlandırmaya çalışıyoruz. Bu şenlik her geçen yıl daha da coşkulu bir şekilde kutlanıyor” ifadesini kullandı.

     ANADOLU AJANSI

     5 MAYIS 2019

 

238 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir