Bingöl’de 47 Yaşındaki Gazeteci Galip Akengin, 22 Yaşındaki Kızı Rabia ile Aynı Gün Aynı Üniversiteden Mezun Oldu

 

isediyani

Bingöl (Çêwlîk) ilimizde gazetecilik yapan 47 yaşındaki Galip Akengin, 22 yaşındaki kızı Rabia Akengin ile Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan aynı gün mezun oldu.

     Bingöl (Çêwlîk) ilimizde gazetecilik yapan 47 yaşındaki Galip Akengin, 22 yaşındaki kızı Rabia Akengin ile Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan aynı gün mezun oldu. Sediyani Haber’e duygularını açıklayan Galip Akengin, “Kızımla beraber başladım ve her gün kızımla beraber okula gittim. Beraber ders çalıştık, beraber sınava girdik” dedi.

     Daha önce bazı gerekçelerle yarıda bıraktığı eğitimini sürdürmek isteyen baba Akengin, sınavda aldığı puan ile 2 yıl önce yüksekokulun Medya ve İletişim Bölümü’ne, kızı da Sağlık Yöneticiliği Bölümü’ne kayıt yaptırdı. Baba ve kızı aynı sıralarda oturmasalar da aynı üniversitede eğitimlerini tamamlayarak mezun oldular.

     Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet töreninde baba ve kızına diplomaları verildi.

     Sediyani Haber’e açıklamalarda bulunan Galip Akengin, daha 5 yıl önce Millî Eğitim’in “Haydi Kızlar Okula” kampanyasına gazeteci olarak destek olduğunu hatırlatarak, “Bingöl köylerinde okula gönderilmeyen kızları eğitimle buluşturmayı amaçlamıştık” dedi. “Maalesef hâlâ bölge insanımız kızlarını okula göndermeyi öncelemiyor ama hanımını doktora götürürken kadın doktor arıyor” tespitinde bulunan gazeteci Galip Akengin, “O yüzden kızımla beraber başladım ve her gün kızımla beraber okula gittim. Beraber ders çalıştık, beraber sınava girdik” sözlerine yer verdi. Sediyani Haber aracılığıyla başta anne babalar olmak üzere tüm topluma tavsiyelerde bulunan Akengin, “6. ve 7. sınıftaki çocuklarıma da ben 47 yaşımda ders çalışıyorsam, siz de çalışacaksınız. Eğitimden başka çaremiz yoktur. Ve eğitimin yaşı zamanı da yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

     Rabia Akengin de babasıyla aynı dönemde öğrenci olmanın ayrıcalıklarını yaşadığını belirtti. Aynı okulda oldukları için babasıyla daha çok vakit geçirme imkânı bulduğunu ifade eden Akengin, “Babamla aynı okulda okumak bence çok güzel birşey. Beraber ders çalışıp beraber okula gelip gidiyorduk. Beraber mezun oluyoruz. Darısı isteyen herkesin başına” şeklinde konuştu.

     Sediyani Haber olarak bizler de gazeteci Galip Akengin ve kızı Rabia Akengin’i tebrik ediyor, bundan sonraki hayatlarında da başarı ve mutluluklar diliyoruz.

     SEDİYANİ HABER

     3 MAYIS 2019

 

265 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir