Dünyanın En Eski Mumyaları Mısır’da Değil Şili’de Bulundu

 

isediyani

Şili’de Atacama Çölü’ne M. Ö. 7000 civarında yerleşen Çinçorro halkı, Mısırlılar’dan yaklaşık 2 bin yıl önce, M. Ö. 5.000 yıllarında mumyalama tekniğini geliştirmişlerdi.

 

     Şili’de Atacama Çölü’ne M. Ö. 7000 civarında yerleşen Çinçorro halkının, Mısırlılar’dan yaklaşık 2 bin yıl önce, M. Ö. 5.000 yıllarında mumyalama tekniği geliştirdiklerine dikkat çekildi. Şili, dünyanın en eski mumyalarının bulunduğu alanın “UNESCO Dünya Mirası Listesi”ne alınmasını istiyor.

     Dünyanın en eski mumyalarının yaklaşık 7 bin yıl önce Atacama Çölü’nde yaşayan avcı toplayıcı gruplara ait olduğunu bilmek, konuya yabancı olanlara şaşırtıcı gelebilir. Ama Güney Amerika’nın çanak çömleksiz dönem öncesi avcı toplayıcıları yaklaşık M. Ö: 5 binli yıllardan itibaren, yani Mısır’dan en az 2 bin yıl önce mumyalama yapıyorlardı.

     Şili’deki San Miguel de Azapa Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nde bulunan 300 mumya ve onların bulunduğu alanın “UNESCO Dünya Mirası Listesi”ne alınması için çalışmalar sürüyor. Alman arkeolog Max Uhle tarafından yıllar önce keşfedilen mumyaların, dünyanın en eski mumyaları olması kadar, mumyacıların çanak çömleksiz dönem avcı toplayıcılar olması yönünden önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

     Günümüz Şili’sinde bulunan Atacama Çölü’ne M. Ö. 7.000 civarında yerleşen Çinçorro halkı, mumyalama tekniğini, Mısırlılar’dan yaklaşık 2 bin yıl daha önce geliştirdi. Üstelik Mısırlılar sadece seçkin yöneticileri ve firavunları mumyalarken, çanak çömleksiz dönem avcı toplayıcıları olan Çinçorro halkı ölüleri mumyalamada daha eşitlikçiydi.

     Birçok arkeolojik alanı “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi”nde yer alan Şili, dünyanın en eski mumyalarının da bulunduğu alanın da UNESCO listesine girmesi için başvuru hazırlığı yapıyor. Başvuru yapılacak alan Çincçorro’nun San Miguel de Azapa Müzesi’ndeki basamaklarından, güneyde 113 km uzaklıktaki Arica ve Caleta Camerones’taki arkeolojik alanlarına kadar uzanıyor.

     Mumyaların Şili’de bile yeterince tanınmadığı belirten yetkililer, UNESCO sayesinde mumyalara hak edilen ilginin gösterilebileceğini umuyor. Bölgenin 2020 yılında “UNESCO Dünya Mirası Listesi”ne girmesi bekleniyor.

     Mumyaların şimdilik sadece % 10’u kamuya açık şekilde sergileniyor. Bunun en büyük nedeni, mumyaların zarar görmeyecek şekilde sergilenmesi için gerekli para ve sergilenecek alan olmaması. Küratör Mariela Santos, Şili’de muhafazakârlığın da mumyalara dokunulmamasında önemli faktör olduğuna dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Şili mumyalarının kamuya gösterilmesine yönelik girişimler, ölülere saygısızlık olarak yorumlanmış ve tepki çekmişti.

     Şili’de mumyalaştırma tekniği yetişkinlerden önce bebekler ve fetüslere uygulandı. Her ne kadar en yaygınları siyah ve kırmızı mumyalar olsa da, Şili’de yaklaşık 4.000 yıldır beş mumyalama tekniği kullanılıyor.

     Siyah mumyalar için ölen kişinin vücûdunu tamamen parçalara ayırmak, özel tıbbî işlemler uygulamak gerekiyor. Kırmızı mumyalar için iç organlarını çıkarmak ve birkaç kesim işleminden sonra sargılamak yeterli oluyor. Her iki teknikte de mumyalanan bedenler, çubuklarla ve sazlarla doldurulduğu, peruklarla süslenmiş ve yüzlerine kilden maske yapılarak, manganez ile boyanıyor.

     Çinçorro mumyalarını 30 yıldan uzun bir süredir inceleyen fiziksel antropolog Bernardo Arriaza, UNESCO’ya önerilen dünya mirası alanının küresel önemini belgeleyen kilit oyunculardan biri. Bernardo Arriaza, “Göstermeye çalıştığımız şey, sadece bilinçli mumyalama tekniğine dair en eski kanıtlara sahip olduğumuz değil, bu mumyaların seramik öncesi avcı toplayıcı insanlar tarafından yapıldığı. Bunlar, Atacama bölgesinin en eski yerleşimcileriydi, bu yüzden onları çölün öncüleri olarak düşünmeyi seviyorum. Teknolojik olarak gelişmiş olmayabilirler, ancak ölüleri ilk mumyalayanlar onlardı” diyor.

     CNN

     2 MAYIS 2019

 

331 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir