Bingöl’de Kırmızı Lale Zamanı

 

isediyani

Bingöl (Çêwlîk) ilimizin Gözeler (Xrabe) köyü mevkiinde doğal olarak yetişen ve bölgeyi bahar mevsiminde kırmızıya boyayan laleler, görsel şölen oluşturuyor.

 

     Bingöl (Çêwlîk) ilimizin Gözeler (Xrabe) köyü mevkiinde doğal olarak yetişen ve bölgeyi bahar mevsiminde kırmızıya boyayan laleler, görsel şölen oluşturuyor.

     Kış mevsiminin uzun sürmesi ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bu yıl geç açan kırmızı laleler, kartpostallık görüntüler oluşturuyor. İl merkezine 24 km mesafedeki Gözeler (Xrabe) köyü mevkiinde açan kırmızı laleleri görmek için her gün çok sayıda kişi ve amatör fotoğrafçı bölgeye geliyor.

     Bölgenin toprak yapısını inceleyen Bingöl Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Yener, yaptığı açıklamada, böylesi doğal güzelliğin koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Kırmızı lalelerin Bingöl’de birçok bölgede lokal olarak görüldüğünü, Gözeler (Xrabe) köyünde daha çok yayıldığını ifade eden Yener, lalelerin özellikle doğa tutkunları ve amatör fotoğrafçıları cezbettiğini belirtti. Yener, ilkbaharın erken dönemlerinde açan lalelerin kısa süreliğine varlığını gösteren bir bitki olduğunu anlatarak, “Buradaki laleler yaban3idir. Halk eli değmeden doğal ortamında yetişiyor” dedi. Yöredeki lalelerin endemik bitki olup olmadığının araştırılması gerektiğini aktaran Yener, insanlar tarafından yok edilmeden lalelerin koruma altına alınması gerektiğini dile getirdi. Yener, Bingöl’e turist çekecek potansiyele sahip olduğuna inandığı böylesi doğal güzelliğin yaşatılması için ilgili kurumlara büyük görevler düştüğünü kaydederek, “Bu lalelerin kültüre alınıp alınmayacağı, belediyelerin park ve bahçeler müdürlüklerinde bir materyal olarak kullanılıp kullanılmayacağı konusunun araştırılması gerektiğine inanıyorum. Buradaki tarlalar sürülmemiş. Gelecek dönemlerde buralar sürülürse bu çeşidin de yok olacağı kanısındayım” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI

     2 MAYIS 2019

 

271 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir