Japon Uzay Aracı Hayabusa, Bir Asteroidde Su Buldu

 

isediyani

2005 yılında İtokawa isimli asteroite gönderilen uzay aracı Hayabusa, asteroit üzerinde 1500’den fazla nümune toplamıştı. Toplanan bu nümunelerin su bakımından zengin olan piroksen minerali içerdiği tespit edildi.

     2005 yılında İtokawa isimli asteroite gönderilen Japonya uzay aracı Hayabusa, asteroit üzerinde 1500’den fazla nümune toplamıştı. Toplanan bu nümunelerin su bakımından zengin olan piroksen minerali içerdiği tespit edildi.

     Hayabusa, Dünya için tehlikeli olan asteroitlerden olan İtokawa üzerinde çalışmalarını tamamladı. Asteroit üzerinde 1500’den fazla parçacık toplayan uzay aracı, bu parçacıkları Dünya’ya getirdi. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda tozlu ve çorak olarak nitelendirilen İtakawa’dan toplanılan parçalarda, durumun aslında böyle olmadığı anlaşıldı. Hayabusa’nın getirdiği nümuneler, içerdiği piroksen miktarı bakımından bir hayli zengindi.

     Piroksen mineralleri su bakımından zengindir ve bilim insanları Dünya’da bulunan suyun bu asteroitlerden gelmiş olabileceğini düşünüyorlar. Araştırmacı Maitrayee Bose konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamalarda, bu tür cisimlerin Dünya’nın oluşumunu anlamak için gerekli olduğunu belirterek, yapılan bu keşif sayesinde Dünya’nın bugünkü haline gelmesine kadar olan süreçte yeni bir bilgiye sahip olunduğunu ifade etti. Bose, çalışmaların devam etmesi gerektiğini savunuyor.

     NASA

     2 MAYIS 2019

 

229 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir