Mavi Balinaların 1600 Km Uzaktan Anlaşmalarını Sağlayan Dilleri Keşfedildi

 

isediyani

Dünyanın en büyük canlılarından olan mavi balinaların, aralarındaki iletişim için kullandıkları, kendilerine ait bir dili var.

 

 

     Dünyanın en büyük canlılarından olan mavi balinaların, aralarındaki iletişim için kullandıkları, kendilerine ait bir dili var.

     Monterey Bay Akvaryum Araştırma Enstitüsü (MBARI) ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, mavi balinaların nasıl yaşadığını ve onların nasıl korunması gerektiğini daha iyi anlamak için bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada bu canlıların kendilerine ait bir dili ortaya çıktı ve balinaların yaptı dört çağrı türü A, B, C ve D olarak sınıflandırıldı.

     Bilim insanları, balinalarını deniz tabanına ya da balinaların sırtlarına yerleştirilen mikrofonlarla dinledi.  Stanford Üniversitesi’nde doktora eğitimi alan William Oestreich, “Tespit ettiğimiz her çağrı, birbirinin aynısı gibi geliyor” diyerek, MBARI tarafından gerçekleştirilen araştırmanın 2015’ten bu yana hidroforlarla yapıldığı söyledi. Oestreich’e göre MBARI, 4 yıl içerisinde onbinlerce balina çağrısı toplamayı başardı ancak balinaların bu sesleri tam olarak hangi davranışlarda çıkardığı konusu net değildi.

     Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Stanford Üniversitesi’nden deniz biyoloğu Jeremy Goldbogen ise, “Bu ne zaman, nerede ve hangi şartlar altında farklı çağrı türleri kullandıklarını anlamamıza izin veriyor” diye konuştu. 2017’den beri devam eden bu markalama işlemi sırasında kaydedilen sesler, pasif dinleme sırasında kaydedilen ile aynı değildi.

     Mavi balinalar, 20. yy’da oldukça yaygın olan balina avlarından sonra sayılarını yavaş yavaş artırmaya başlamış olsalar da nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında gösteriliyor.

     EARTHER

     1 MAYIS 2019

 

291 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir