Dev Asteroid 10 Yıl Sonra Dünya’yı Teğet Geçecek

 

isediyani

Bilim insanları, 340 m çapındaki bir asteroidin 10 yıl sonra 13 Nisan 2029 tarihinde Dünya’nın 31 bin km yakınından geçeceğini bildirdi.

 

     Bilim insanları, 340 m çapındaki bir asteroidin 10 yıl sonra 13 Nisan 2029 tarihinde Dünya’nın 31 bin km yakınından geçeceğini bildirdi. “Apofis” adlı asteroidin yakın geçişi, güzergâhı üzerindeki 2 milyar kişi tarafından çıplak gözle izlenebilecek.

     ABD’nin Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nden gezegenbilimci Richard Binzel, “Apofis” adlı asteroidin 13 Nisan 2029’da Dünya’ya yakın geçiş yapacağını açıkladı. Uluslararası Havacılık ve Uzay Akademisi’nin düzenlediği “Gezegen Savunma Konferansı”nda konuşan Binzel, “Böylesine büyük bir gök isminin Dünya’ya bu kadar yaklaşması ancak bin yılda bir görülebilecek bir gelişme. Dolayısıyla buradaki fırsatları değerlendirmemiz gerekiyor” dedi. Asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimalinin bulunmadığını belirten Richard Binzel, asteroidin yörüngeye teğet yapacağı geçişi izlemenin, gezegeni potansiyel asteroid tahribatından korumaya yönelik önlemler geliştirmek bakımından faydalı olacağını vurguladı.

     Dünya yörüngesini Ekvator enleminde Hint Okyanusu üzerinde teğet geçmeye başlayacak asteroid, Afrika kıtası üzerinde batıdan doğuya kuzeye doğru meyille ilerleyerek, Atlas Okyanusu’nu ve Kuzey Amerika’yı katettikten sonra Pasifik Okyanusu üzerinde Dünya yörüngesinden çıkacak. Asterodin geçişinin, güzergâhı üzerindeki bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 milyar insan tarafından çıplak gözle izlenebileceği de belirtildi.

     Mısır Kötülük Tanrısı Apofis’in adını taşıyan ve Dünya’ya yakın yörüngeli asteroid, 2004 yılında ABD’nin Arizona eyaletindeki Kitt Peak Rasathanesi’nde keşfedilmişti.

     SPACE

     1 MAYIS 2019

 

268 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir