Frigya’nın Yeni Sakinleri Pelikanlar

 

isediyani

Tarihî Frigya Vadisi’nin cazibe merkezi Emre Gölü’nün yeni misafirleri pelikanlar oldu.

 

 

     Tarihî Frigya Vadisi’nin cazibe merkezi Emre Gölü’nün yeni misafirleri pelikanlar oldu.

     Afyonkarahisar (Qerehisar-ı Sahib) ilimizin İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesinde, 3 bin yıllık Frig Vadisi’nin jeolojik yapısına bağlı olarak tüf kayalık arazide şekillenen Emre Gölü’ne yaklaşık 200 civarında pelikan geldi.

     Pelikanlar, sığ sularda topluca avlanıyor. Göl üzerinde uçan pelikan sürüsü, güzel görüntüler oluşturdu. Göle gelen yerli ve yabancı turistler, pelikanları fotoğraflamaya çalıştı.

     Çok sayıda balık türünün yaşadığı tatlı su kaynağı olan Emre Gölü’ne gelen pelikanlar, bir süre konakladıktan sonra bölgeden uzaklaşıyor. Emre Gölü Sosyal Tesisleri İşletmecisi Mustafa Gökmen, pelikanların Nisan ayının ortalarından itibaren göle geldiğini söyledi. Pelikanların gölde sürekli görülmediğini dile getiren Gökmen, şunları kaydetti: “Göçmen kuşlar, genellikle Nisan ve Mayıs aylarında göle geliyor. Farklı kuş çeşitleri de var ama en çok pelikanlar ağırlıkta. Gözlemlediğimiz kadarıyla da pelikanlar yaklaşık 200 civarında ve sürü halinde hareket ediyorlar. Emre Gölü tatlı su kaynağı olduğu için çok sayıda balık çeşidi bulunuyor. Pelikanlarda gölün sığ noktalarında avlanarak besleniyor. Pelikanların, avlanma zamanlarında göl üstünde topluca hareketleri de tesise gelen ziyaretçilerimizin büyük dikkatini çekiyor.”

     ANADOLU AJANSI

     30 NİSAN 2019

 

443 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir