Manisa Lalesini Koparana 60163 TL Ceza!

 

isediyani

Koruma altındaki endemik bitkilerden Manisa lalesini koparanlara 60 bin 163 TL para cezası kesilecek.

 

 

     Koruma altındaki endemik bitkilerden Manisa lalesini koparanlara 60 bin 163 TL para cezası kesilecek.

     Spil Dağı Millî Parkı’nda yetişen Manisa lalesi, havaların ısınmasıyla çiçek açmaya başladı. Biyolojik kaçakçılığa karşı korunması için tedbir alınan, ülkemize özgü lalenin görüntülenmesi için Manisa Valiliği tarafından kentteki gazetecilerin, fotoğrafçıların ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi. Manisa Valisi Ahmet Deniz, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Doğa Koruma ve Millî Parklar Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu ile Spil Dağı Millî Parkı’na giden gazeteciler, fotoğraf tutkunları ve fotoğraf kursu öğrencileri, ender görülen Manisa lalelerini görüntüledi.

     Spil Dağı’nda yetişen Manisa lalesi için daha önce hazırlanan “Tür Eylem Planı”na göre “nesli tehlike altındaki lalelerin çiçeklerine veya soğanlarına zarar verilmemesi için para cezası” uygulanmaya başlandı. “2872 Sayılı Çevre Kanunu”na göre geçen yıl 48 bin 625 TL olan cezanın miktarı bu yıl 60 bin 163 TL’ye çıktı. Lalenin yanısıra soğanını toplayan vatandaşlara da aynı miktarda para cezası kesilecek.

     Vali Ahmet Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Manisa’nın sanayisi ve tarımı ile öne çıkan bir il olduğunu, bunun yanında da Spil Dağı Millî Parkı gibi önemli değerleri bulunduğunu söyledi. Spil Dağı’nın Manisa’ya özgü endemik bir türün doğal yetişme alanı olduğunu vurgulayan Deniz, “Manisa lalesi, Türkiye’nin önemli bir güzelliği. Önemli olan bu güzelliğe sahip çıkmak, korumak, kollamak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Bu da bizlerin görevi. Doğamıza, tabiatımıza ve ülkemizin değerlerine sahip çıkacağız. Manisa lalesi, 2872 Sayılı Çevre Kanunu ile koruma altında. Bu laleye zarar verenler tespit edildiğinde 60 bin 163 lira ceza uygulanacak” diye konuştu.

     Spil Dağı’ndaki laleleri görmek ve fotoğraflamak için 10 yıldır bölgeye geldiğini belirten Şükrü Sezer, “Manisamız’ın adetâ simgesi haline gelmiş Manisa lalelerini, her yıl gelip bu günlerde fotoğraflıyoruz. Burası Manisa’nın koruma altına alınmış bir bölgesi. Manisa lalelerini koparanlara uygulanacak ceza yasasından çok memnun olduk. Ağır cezalarla lalelerin koparılmaya caydırıcı olması bizleri çok mutlu etmiştir. Gelecek nesillerimizin de Manisa lalesini bilmesini istiyoruz. Bu cezaî işlemlerin uygulanması en azından koparmayı caydıracaktır. Bunları bırakın koparmayı, dokunmaya bile kıyamıyoruz” dedi.

     Foto safariye katılan gazeteci Aykut Yeniçağ da yılda bir kez açan çiçeği fotoğraflamaktan büyük keyif aldığını belirtti.

     Fotoğraf kursu öğrencilerinden 11 yaşındaki Tuğba Nur Erbaş ise, “Laleler bana canlı çiçek fotoğrafları çekimleri için ilham veriyor. Bu çiçekler koruma altında, bu yüzden buraya gelenlerden ricam, çok dikkatli olsunlar, lalelere zarar vermesinler” dedi.

     Etkinliğe katılanlar, program sonunda “Manisa Her Yerde Okuyor” projesi kapsamında Vali Deniz’in hediye ettiği kitapları okudu.

     AJANSLAR

     30 NİSAN 2019

 

397 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir