Satürn’ün Uydusu Titan’da Devâsâ Büyüklükte Bir Buz Kütlesi Keşfedildi

 

isediyani

Satürn’ün en büyük uydusu Titan’da 6300 km uzunluğunda bir buz kütlesi keşfedildi.

 

 

     Satürn’ün en büyük uydusu Titan’da 6300 km uzunluğunda bir buz kütlesi keşfedildi. Bilim insanları, şimdi bu buz kütlesinin gizemini araştırıyorlar. Bu buz kütlesinin neden ve nasıl oluştuğu sorularına cevap arayan bilim insanları, buz kütlesi üzerinde araştırmalarını sürdürüyorlar.

     Çekilen binlerce spektral görüntü üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları, PCA ismi verilen bir teknik kullandılar. Bu teknik sayesinde Titan’ın çevresini kaplayan yoğun atmosfer ortamının daha derinine inmeyi başaran bilim insanları, Titan’ın yaklaşık olarak % 40’ını kaplayan bir buz kütlesiyle karşılaştılar. Bu buz kütlesi Titan’ın ekvator çizgisi boyunca uzanıyordu ve tam olarak katı değildi (Dünya’da bulunan buz denizleri gibi). Bilim insanlarına göre bu buz kütlesinin nasıl oluştuğu tam olarak anlaşılmış durumda değil. Ancak elbette bir fikirleri var. Bilim insanlarına göre bu buz kütlesini oluşturan muhtemel sebep; buz volkanları. Buz volkanları Dünya’da bulunan volkanların tersine su, metan gazı ya da amonyak püskürtebiliyor. Ancak bu sebebin kabul edilmediği bir noktası bulunuyor. Titan üzerinde aktif olarak bilinen buz volkanı gözlemlenmemiş durumda.

     Bilim insanları buz kütlesinin yağan yağmurlarla birlikte eriyeceğini düşünüyorlar. Titan üzerinde çalışmalarına devam eden bilim insanları, bu durumun aydınlatılması için araştırmalarını sürdürüyorlar.

     AJANSLAR

     30 NİSAN 2019

 

261 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir