Endonezya’nın Başkenti Taşınıyor | Yeni Başkent Palangkaraya mı Olacak?

 

isediyani

Endonezya, başkentini Cakarta (Jakarta)’dan taşımaya karar verdi. Planlama Bakanı, “şehrin suya battığını” söyledi ancak yeni başkentin nereye kurulacağını açıklamadı.

 

     Endonezya, başkentini Cakarta (Jakarta)’dan taşımaya karar verdi. Planlama Bakanı, “şehrin suya battığını” söyledi ancak yeni başkentin nereye kurulacağını açıklamadı.

     Bakan Bambang Brodjonegoro, Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun başkenti taşıma kararı aldığını açıkladı. Sebebi; 10 milyon kişinin yaşadığı başkent Cakarta’nın dünyanın en hızlı batan şehirlerinden biri olması.

     Bakan yeni başkentin nerede olacağını açıklamasa da, devlet haber kanalı, Borneo Adası’ndaki Palangkaraya’nın en öncelikli seçenekler arasında olduğunu söylüyor. Nisan ayındaki seçimleri yeniden kazanan Widodo, resmî sonuçlar henüz açıklanmasa da devlet başkanı olarak bu kararı aldığını bakanı aracılığıyla duyurmuş oldu.

     Endonezya 1945’te Hollanda’dan bağımsızlığını kazandığından bu yana, başkentin değiştirilmesi gündemdeydi. 2016’da yapılan bir araştırmaya göre, dünyada trafiğin en kötü olduğu şehir Cakarta. Trafiğin bu durumu, ülke ekonomisini yılda yaklaşık 6, 8 milyar Dolar (40, 460 milyar TL) zarara sokuyor. Cakarta dışındaki belediyelere malî kaynak aktarımı ve siyasî güç verebilmek için, son iki yıldır hükûmetin yetkiyi farklı bölgelere dağıtmaya çalıştığı bir program da yürürlükte.

     Son olarak, Cakarta dünyada en hızlı suya batan şehirlerden biri. Uzmanlara göre 2050’de şehrin tamamı sular altında kalabilir. Kuzey Cakarta son 10 yılda 2, 5 m battı, yılda 1 ile 15 cm arasında batmaya da devam ediyor. Şehir, bataklık bir toprak üzerine kurulu ve içinden 13 nehir geçiyor. Cakarta’nın yarısı deniz seviyesinin altında. Bunun başlıca sebeplerinden biri, yeraltı suyunun içme suyu olarak kullanmak üzere çekilmesi.

     Kapalı kabine toplantısında, üç çözüm önerisi getirildi: Birincisi, Cakarta içinde hükûmet binaları için özel bir alan tahsis edilmesi; ikincisi, bu binaların hemen Cakarta’nın dışına taşınması; üçüncüsü ise başka bir adaya başkent olacak yeni bir şehrin inşâ edilmesi. Cumhurbaşkanı, üçüncü seçenekte karar kıldı.

     En öncelikli seçenek, yüzlerce km kuzeydoğudaki takımadaların üzerinde olan, Endonezya’nın kurucu liderleri Sukarno’nun da başkent yapmak istediği Palangkaraya. Brodjonegoro, sürecin 10 yılı bulabileceğini söyledi: “Brezilya, başkentini Rio de Janerio’dan Amazon yakınlarındaki Brasilia’ya taşıdı. Kanberra’ya bakın, Sidney ve Melbourne arasında inşâ edildi. Kazakistan da başkentini ülkenin merkezine daha yakın bir yere taşıdı, Myanmar da Naypyidaw’a taşıdı.”

     Widodo, seçim kampanyası sırasında ülkenin ekonomik kalkınmasını her bölgeye eşit olarak yayma sözü vermişti. BBC Endonezya’dan Rebecca Henschke, Endonezyalılar’ın bu açıklamaya şüpheyle yaklaştığını, daha önce defalarca gündeme gelen bu önerinin önceki 6 devlet başkanı tarafından yerine getirilemediğini söylüyor: “Ancak Cumhurbaşkanı Joko Widodo, beş yıllık görev süresinde inanılmaz bir altyapı çalışması yürüttü, dolayısıyla bu vaadi sonunda gerçekleştirecek olan kişi o olabilir.”

     BBC

     30 NİSAN 2019

 

261 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir