Hindistan’da Yeti Canavarının Ayak İzi Bulundu

 

isediyani

Hindistan’da ordunun resmî Twitter hesabından yapılan, “Yeti canavarının ayak izinin bulunduğuna” yönelik paylaşım, sosyal medyada geniş katılımlı bir tartışma başlattı.

 

 

     Hindistan’da ordunun resmî Twitter hesabından yapılan, “Yeti canavarının ayak izinin bulunduğuna” yönelik paylaşım, sosyal medyada geniş katılımlı bir tartışma başlattı. 6 milyon takipçisi olan silahlı kuvvetler hesabından yapılan paylaşımda, fotoğrafla birlikte “Makalu Üs bölgesinde Yeti canavarına ait, gizemli ayak izleri” ifadesi yer aldı.

     Himalayalar’da yaşadığına inanılan efsanevî canavarla ilgili hikâyeler, Güney Asya toplumları arasında yaygın şekilde anlatılıyor. Hint ordusunun resmî hesabından yapılan paylaşım ise efsaneyi yeniden canlandırmış durumda.

     Times of India gazetesi, 9 Nisan tarihinde kaydedilen ayak izinin, ordu yetkilileri tarafından, “geçmiş teorileri doğruladığı gerekçesiyle” kamuoyuna duyurulduğunu bildirdi. Fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması sonrası gelen esprili yanıtlara ise ordu bir açıklama daha yaparak yanıt verdi ve “kanıt” denilen fotoğraf ile ilgili “tüm sürecin uzmanlara devredildiği” belirtildi.

     Aynı zamanda “Korkunç Kardanadam” olarak da anılan Yeti’nin Himalayalar’ın zirvelerinde yaşadığına inanılıyor. Özellikle Nepal ve Bhutan bölgesinde, bu ayak izine rastladığını iddiâ eden insanların sayısı hiç az değil. Oxford Üniversitesi uzmanları, 2013 yılında yaptıkları bir araştırma sonucunda, “Koca Ayak” adıyla da bilinen Yeti’nin aslında boz ayının bir alt türü olabileceğine işaret etmişti.

     TIMES OF INDIA

     30 NİSAN 2019

 

300 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir