Çerokê Kızılderilileri, Rûhlar Dünyası ile İletişim Kurmak İçin Tersten Yazılar Yazıyorlardı

 

isediyani

Alabama’daki Çerokê insanları, bir mağarada toplanmış ve rûhanî dünya ile iletişim kurmak için tersten yazılar yazmışlardı.

 

 

     Alabama’daki Çerokê insanları, bir mağarada toplanmış ve rûhanî dünya ile iletişim kurmak için tersten yazılar yazmışlardı.

     Yeni bir çalışmayla, yaklaşık 200 yıl önce Çerokêler’in Alabama’da bir mağarada toplandıkları ve yeni, zengin alfabelerini kullanarak duvarlara ve tavana dînî törenlerle ilgili mesajlar bıraktıkları anlaşıldı. Yazılarda; Çerokê atalarının ve lakros (lacrosse) oyununun öncüsü olan stickball oyununun kayıtları yer alıyor. Araştırmacılar, bazı dînî mesajların, Çerokê Kızılderilileri’nin rûhlar dünyasına bir geçiş olarak görmüş olabilecekleri bu mağarada muhtemelen rûhlar onları okuyabilsin diye tersten yazıldığını söylüyor.

     Günümüz araştırmacıları, 2006 yılında kâşifler, Manitu Mağarası’ndaki işaretleri buldukları andan itibaren bu yazılardan haberdar. Ancak içlerinde federal hükûmetçe tanınmış üç Çerokê kabilesinden insanların da bulunduğu bir grup arkeolog, şimdi bu yazıları tercüme etmek için birlikte çalışıyor. Kabilenin kendi alfabesinde yazılmış tarihî mağara yazıları keşfetmenin ender rastlanan birşey olduğunu söyleyen Knoxville’deki Tennessee Üniversitesi’nden tanınmış emekli bir antropoloji profesörü ve bu çalışmanın da başarkeologu olan Jan Simek, “Burada karşımızdaki şey, Yerli Amerikalılarca kullanılmış bir mağara ve mağaranın duvarları Yerli Amerikan tarzında dekore edilmiş, fakat yazıları okuyabiliyoruz. Ne yaptıklarını onların kendi sesleriyle duyabiliyoruz” diyor.

     Mesajlar, Çerokê hece yazısı sistemi ile yazılmış (hece yazısı, konuşma dilinde heceleri temsil eden yazılı karakterler grubudur). Bu sistem, 1800’lerin başlarında Sequoyah isimli bir Çerokê tarafından icad edilmiş bir Çerokê yazı sistemi. Simek’in söylediğine göre Sequoyah, o zamanlar Willstone’da (şimdiki adı Fort Payne), beyaz işgalciler bölgeyi ele geçirmeye başladıktan sonra tarım yaptıkları ve avlandıkları anavatanlarını terkederek bir ayakları Apalaş Dağları’nda olacak şekilde Georgia’dan, Güney Karolina’dan, Kuzey Karolina’dan ve Tennesse’den parçalar halinde gelen Çerokê topluluğunun içinde yaşıyordu.

     Araştırmacıların söylediklerine göre, Sequoyah’ın hece yazısı o kadar başarılı bir yazıydı ki, 1825’te Çerokiêer bu yazıyı yazı sistemleri olarak kabul ettiler ve bunun sonrasında daha da yaygın kullanılır hale geldi. Yine de, Manitu Mağarası’ndaki yazıyı bulmak sürpriz oldu. Bazı işaretler mağaranın ağzından yaklaşık 1 ,5 km uzakta bulundu.

     Doğu Çerokê Kızılderilileri Kabilesi Tarihi Koruma Ofisi’nden bir arkeolog ve çalışmanın başaraştırmacılarından Beau Carroll, Sequoyah’ın bu alfabeyi geliştirdiği zamanlarda Çerokêler’in, 1830’larda “Gözyaşı Yürüyüşü” sırasında, onları güneydoğudaki anavatanlarından yer değiştirmeye zorlayan Amerikan hükûmeti tarafından anlatılamayacak kadar baskı altında olduğunu söylüyor. Bu çalkantılı zamanlarda, Manitu kabilesi muhtemelen yeni, rûhanî bir önem kazandı. “Sanki Çerokêler müdahale olmadan geleneksel yollarla alışkanlıklarına devam edebilecekleri bir yer arıyor gibiydiler” diyor Carroll.

     Çerokê arkeologların kabileden diğer insanlarla beraber tercüme ettikleri yazıtta Çerokêler, 1828 yılında gerçekleşmiş bir ritüel stickball oyunu etkinliğinden bahsediyordu. Tercümede, “1828 yılının Nisan ayında ve 30. gününde stickball takımının liderleri” deniliyor. Başka bir mesajda ise, “Bizler, burunlarından ve ağızlarından kanlar gelenleriz” diye yazıyordu.

     Araştırmacılar, burada ilk cümledeki “kulaklarından ve ağızlarından kan gelenlerin” muhtemelen ay isimleri kullanan Avrupalı Amerikalılar’ı işaret ettiğini söylüyor. Diğer bir satırda ise lakros oyununun Çerokê versiyonu sırasında karşılaşılan yaralanmalara ve karmaşık ve merasimsel olan bu oyunun birkaç gün sürdüğüne dair atıflar yer alıyor. Her oyundan önce, stickball oyuncuları kutsal su ile bir ritüel gerçekleştiriyordu. Arkeologlar, görünüşe göre oyuncuların mağaradaki yeraltı sularını bu temizleme ritüelinde kullandıklarını söylüyor.

     Mağaranın girişine yakın bir yerde yer alan tavana kargacık burgacık yazılmış bir diğer mesaj dizisi ise tersten yazılmıştı ve doğası gereği inançsaldı. Simek, Çerokêler’in hâlâ bu yazıların kutsal olan bir rûhlar dünyasına yazıldığını düşündüğünden arkeologların bu yazıları tercüme etmeme kararı aldıklarını belirtiyor. Ancak araştırmacılar, bu satırların doğaüstü yaratıklar veya Çerokêler’in aralarından ayrılan ataları için okunaklı olsun diye tersten yazılmış olmasının mümkün olduğunu söylüyor.

     Mağarada aynı zamanda, içerisinde Sequoyah’ın çocuklarından biri olan ve mesajlardan birinde “Ben yetkileri olan saygın bir adamım” diye yazan Richard Guess’in de bulunduğu Çerokê dînî tören liderlerinin imzaları da yer alıyor.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     27 NİSAN 2019

 

219 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir