Uzaybilimciler: “Ay’ın Öteki Yüzü Karanlık Değil”

 

isediyani

Uzaybilimciler tarafından yapılan araştırmalara göre Ay’ın öteki yüzünün karanlık olmadığı ileri sürüldü.

 

 

     Uzaybilimciler tarafından yapılan araştırmalara göre Ay’ın öteki yüzünün karanlık olmadığı ileri sürüldü.

     Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Wayne Schlingman’a göre, Ay’ın karanlık yüzü bulunmuyor. Bunun sebebiyse Ay’ın öteki tarafının bizim bakış açımızla görülebilir konumda olmaması. Aslında Ay’ın her yüzü, tıpkı Dünya’daki gibi gece ve gündüzü yaşıyor.

     Modern uydularla birlikte gökbilimciler, Ay’ın yüzeyinin bir haritasını çıkarmayı başardı. Ayrıca Çin tarafından gerçekleştirilen Çang’ı – 4 ile birlikte ilk kez Ay’ın öteki tarafına bir görev gerçekleştirilmiş oldu. Araştırmacılar, Aitken Basin (Güney Kutup)’e giden Chang’ı – 4’ün, kraterin yüzeyiyle ilgili soruları cevaplamasını ve Ay toprağında bir şeylerin yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini test etmesini bekliyor.

     Bilim insanları Ay’ı her geçen gün daha da çok tanımaya başladı ve tanımaya da devam ediyor. Chang’ı – 4, TV ve radyo yayınları gibi insan aktiviteleri sebebiyle Dünya’da ölçülemeyecek olan, Güneş’ten ve ötesinden gelen düşük frekanstaki radyo ışıklarını gözlemleyecek. Rover göreviyle, Ay’ın tüm tarafları araştırılıyor, 2009’da NASA’nın LCROSS uydusu, Ay’ın kuzey ve güney kutuplarında su olduğunu keşfetti.

     Araştırmacılar, şimdi de Ay’ın hiç günışığı görmemiş kutup kraterlerini keşfetmeye oldukça yakın. Bu kraterler Güneş ışığının ulaşamayacağı kadar derin ve ücra köşelerde. Yani Ay’ın kesinlikle karanlık noktaları fakat tamamen bir yüzü karanlık değil.

     AJANSLAR

     27 NİSAN 2019

 

248 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir