Dünya Utanç Günü

 

Hasan Doğan

 

 

 

 

 

     Bugün günlerden Halepçe, saatler Halepçe’ye beş var.

     Her yerden elma kokusu geliyor.

     Buz gibi sular bile yakıyor bedenleri, o gün binlerce kadın, erkek, çocuk, bebek bedenleri yandı ama dünyada insanım diye geçinen yürekler yanmadı.

     Dünyadakiler kör, sağır, dilsiz, âhirettekiler çaresizdi.

     1988 öncesine kadar her gün sistematik bir şekilde öldürdükleri Kürtler’in kanına doymayanlar, 16 Mart 1988’de bir çırpıda 6 binden fazla Kürd’ü zehirli gazlarla öldürdü.

     Bugün Ortadoğu’da öldürülen Kürtler’in tek müsebbibi sadece öldürenler değil, Kürd’ün, Kürdistan’ın parçalanmasında aktif rol alan İngiltere, Fransa, İran ve Türkiye’dir ve “ulusların kaderinin tayin hakkı” diye yırtınan Rusya’dır…

     Çünkü o gün Kürt bağımsızlık mücadelesine zerre destek vermemiş ve mücadelelerini görmezden gelmişlerdir.

     Küba’ya, Vietnam’a onca destek veren Ruslar acaba neden Kürt mücadelesine destek vermemiştir?

     Kürtler tarih boyunca çoğu kez İslam için ölmüştür, öldürmüştür. Ama İslam’ın savunucuları olduğunu iddiâ eden İslam Birliği Teşkilâtı, Kürtler’e uygulanan soykırımı görmezden gelmiştir.

     16 Mart katliâmından bir hafta sonra toplanan İslam Birliği Konferansı’nda gündeme dahi alınmamıştır. Toplantılarında Bulgar Türkleri’ne uygulanan asimilasyonu kınarlar, İsrail’i kınarlar ama Saddam’ı kınamazlar, tek kelime dahi etmezler öldürülen 6 binin üzerindeki Kürtler için.

     İbrahim Sediyani’nin çok güzel bir sözü var; “Kürtler’i kandıran ama Bengaller’i kandıramayan İslam kardeşliği” der.

     Kürtler her yerde İsrail’in Filistinliler’e yaptığını kınamış eylemler yapmış ve silahlı mücadelelerine dahi katılmıştır.

     Ama Filistin lideri Kürtler’e yapılanları az bile buluyor olsa gerek ki, bunu verdiği cevaptan anlıyoruz… Filistin Kurtuluş Örgütü’nün lideri Yaser Arafat, Washington’daydı. ABD’li bir gazeteci Yaser Arafat’a soruyor: “Saddam Hüseyin Kürtler’e zehirli gaz kullandı, bir çırpıda 6 binin üzerinde Kürt zehirli gazlarla boğuldu. Bu konuda görüşünüz nedir?”

     Yaser Arafat’ın cevabı şudur: “Saddam Hüseyin onlara gül mü atsaydı?” (aktaran İsmail Beşikçi).

     Bugün İKBY (Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi)’nin her koşulda, her şartta tam bağımsızlığını “ama”sız, “fakat”sız, “insanım”, “sosyalistim”, “komünistim” vs. diyen herkesin sonuna kadar desteklemesi gerekir.

     Nerede olursa olsun Kürdistan desteklenmelidir. İsrail “burası bize vaadedilmiş topraklar” dedi devletini kurdu, dünya tanıdı.

     Kürdistan vaadedilmiş değil, hak olan topraklardır. Bu toprakların en kadim haklarındandır Kürtler… Anasının ak sütü gibi helâldir Kürdistan Kürtler’e…

     Ortadoğu’da 40 milyondan fazla nüfûsa sahip Kürd’ün neden bir devleti olmasın? Kendini solcu tanımlayanlar hep emperyalizmin eliyle Kürdistan’a karşıyız tavrındalar, sanki Ortadoğu’da kurulan devletler bunların eliyle kurulmadı… Solcular da buna engel olmaya çalışmaktadır. İngiliz ve Fransızlar Suriye, Irak, Kıbrıs, Cezayir’den vs. nasıl çıktı ise Kürdistan’dan da çıkacaktır ve bu o ülkelerdeki gibi uzun sürmeyecektir.

     Halepçe insanlığın ayıbıdır ve bu ayıbı konuşmak dahi yasak olmuştur. Doğu Akdeniz Üniversitesi (KKTC), Hocalı Katliâmı’nda ölenleri anmak isteyenlere izin veriyor ama Kürtler’in Halepçe Katliâmı’nı anmasına izin vermiyor.

     Ayrımcılık Kürd’ün kaderi değildir, eğer kaderi olarak görülüyorsa biz bu kaderi tanımıyoruz. Devranın çarkını bizzat Kürtler, ezilmişler ve ezilmekte olanlar için mücadele veren sol sosyalist komünistler çevirmektedir.

     Halepçe Katliâmı’nı yapanı da, göz yumanı da, ses çıkarmayanı da bir kez daha kınayarak mücadeleci yoldaşları selamlayarak bitiriyorum.

     Bir gün başaracağız, bir gün kazanacağız… Bizim bir defa kazanmamızın onların sonu olacağını bilen tüm yoldaşlara selam olsun.

     AFRİKA GAZETESİ

     (KIBRIS)

     YIL: 18 – SAYI: 6273

     16 MART 2019

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

 

891 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir